VIDEO „Sunt dezamăgit! Respect deciziile, dar nu sunt de acord cu ele!” Ianis Hagi a răbufnit la conferință: „Sunt un băiat simplu”

Ianis Hagi rangers Scotia Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 19 August 2023, 18:21
Data actualizarii: Sambata 19 August 2023, 18:25

Rangers s-a duelat cu Morton în optimile de finală ale Cupei Ligii Scoției, scor 2-1.

Rangers s-a impus datorită golurilor marcate de Dressers și Danilo, în timp ce pentru oaspeți au marcat Gillespie. Ianis Hagi (24 ani) nu a fost titular, însă a fost trimis în teren de Michael Beale în minutul 57, în locul lui Lammers. Mijlocașul român a bifat astfel al doilea meci din acest sezon, după ce a mai fost trimis în teren preliminariile Champions League cu Servette, scor 2-1, în minutul 88.

Ianis Hagi, nemulțumit că nu primește mai multe minute

Ianis a fost cel care a mers la conferința de presă de la finalul meciului, iar acolo nu a ezitat să își exprime nemulțumirea legată de faptul că nu primește mai multe minute. Fotbalistul român a bifat minute în doar două meciuri din cele șase oficiale jucate de Rangers în acest sezon.

Hagi a avut un mesaj tranșant și a dezvăluit că se simte în cea mai bună formă a carierei.

„E o victorie, cred că asta este cel mai important lucru acum. Nu a existat un mesaj, când am semnat am știut care e treaba mea, așa că oricând mă aflu pe teren trebuie să creez pentru această echipă, cred că toată lumea știe ce are de făcut cnd vine aici. Oamenii se așteaptă să creez și să creez haos în apărarea adversă, atacuri ofensive, știu ce trebuie să fac.

Cred că fiecare fotbalist își dorește să joace, în mod clar sunt dezamăgit de situația în care mă aflu, dar știți, respect deciziile, nu înseamnă că sunt de acord cu ele, dar le respect. E antrenorul acestui club, sunt un băiat simplu, iubesc fotbalul. Mă antrenez zilnic la 100%, vin după o accidentare de un an, știu cine sunt, îmi cunosc istoria la acest club, ce am făcut, vreau doar să joc fotbal.

Nu sunt în poziția de a demonstra ceva cuiva, știu cine sunt ca jucător, știu ce am făcut aici când am jucat, ce am câștigat la acest club, atât trofee individuale cât și colective. Așa cum am spus sunt doar un băiat simplu, iubesc să joc fotbal, asta am făcut încă de când am început să merg, sunt fericit să fiu pe teren, să joc.

Nu m-am simțit niciodată mai bine. Știam că am nevoie de un pre-sezon complet, cred că sunt singurul jucător din acest lot care nu a ratat nicio sesiune din pre-sezon, plus din startul sezonului, am fost disponibil din toate punctele de vedere, sunt foarte mulțumit de forma fizică pe care o am, statisticile mele sunt mai bune decât înainte de accidentare, sunt într-un loc bun fizic, mental și așa cum spus, vreau să mă bucur de fotbal”, a declarat Ianis Hagi la conferința de presă.