VIDEO EXCLUSIV ”Crezi că ai luat decizia corectă să te călești la Genoa?” Ce răspundea Radu Drăgușin în urmă cu șase luni

radu dragusin Genoa Tottenham Stranieri Radu Drăgușin, jucător la Genoa/sursa foto: Getty
Data publicarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 22:09
Data actualizarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 22:10

Radu Drăgușin (21 de ani) a semnat recent cu Tottenham Hotspur și și-a făcut debutul în Premier League.

În iulie 2022, Juventus, clubul-mamă al lui Radu Drăgușin, l-a trimis sub formă de împrumut la Genoa. După un sezon la genovezi, internaționalul român a fost transferat definitiv după ce clubul a achitat 9.7 milioane de euro ”Bătrânei Doamne”.

În această stagiune, Radu Drăgușin a avut evoluții sclipitoare atât la Genoa, cât și la echipa națională de fotbal a României, iar astea i-au adus transferul la Tottenham Hotspur, în eșalonul de top al Angliei.

În urmă cu șase luni, în luna iulie, Radu Drăgușin, alături de fratele său, Alex, și-au deschis un restaurant în cartierul Greenfield din Băneasa. Cei doi au purtat atunci un dialog cu Sport.ro, iar fundașul central a fost întrebat dacă a considerat că a luat decizia corectă să se transfere la Genoa.

Fără să fie îndoielnic, Radu Drăgușin a răspuns afirmativ. Și, într-adevăr, poate că dacă n-ar fi rămas la Genoa nu ar mai fi ajuns șase luni mai târziu să bifeze primele sale 10 minute în Premier League, pe ”Old Trafford” chiar, într-o remiză 2-2 cu Manchester United.

”(n.r. Crezi că ai luat decizia corectă pentru cariera ta când ai ales să pleci de la Juventus și să te călești în Serie B, la Genoa?) Da, sunt sigur că am luat cea mai corectă decizie și sunt încrezător pentru sezonul care vine”, spunea Radu Drăgușin în luna august pentru Sport.ro.

„Cel mai bun sfat primit de la Andrea Pirlo?” Radu Drăgușin nu a stat pe gânduri și a răspuns imediat pe www.sport.ro

Radu Drăgușin a fost transferat de către Tottenham Hotspur pentru 25 de milioane de euro, cinci milioane în bonsuri + cedarea fundașului Djed Spence la Genoa, fosta echipă a internaționalului român.

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.