david popovici - sunwoo hwang 200 m liber david popovici sunwoo hwang Sporturi
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 14:36
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 14:51

Popovici a cucerit argintul la 200 m liber, în cadrul CM de înot în bazin scurt de la Melbourne. Românul revine în țară luni.

David Popovici și sud-coreeanul Sunwoo Hwang (19 ani) au oferit o confruntare încântătoare în finala de la 200 m liber, unde au fost vecini de culoar. Românul a luat startul de pe 7, în timp ce înotiătorul asiatic a pornit din block-startul al optulea. A ieșit o cursă fantastică.

La final, Sunwoo Hwang a făcut o dezvăluire: a luat startul în cursa pentru medalii cu un deget rupt! Chiar și așa, Sunwoo a realizat un nou record al competiției.

Sunwoo Hwang a concurat în finală cu un deget rupt

„A fost un rezultat foarte bun”, a spus Hwang. „În semifinale, mi-am rupt degetul (n.r.la final, când a atins peretele). Sunt foarte mulțumit de cursa de astăzi. A fost cu adevărat, foarte dureros (n.r.: în timpul zilei), dar nu a fost o problemă în cursa din această seară”, a încheiat Hwang.

Sunwoo Hwang a stabilit record al competiției

În finală, David Popovici (18 ani) a fost cronometrat cu timpul de 1:49,79, fiind devansat de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, care a stabilit un nou record al competiţiei, 1:39,72/. Podiumul a fost completat de britanicul Tom Dean, 1:40,86. În seriile desfăşurate tot duminică, Popovici a fost cronometrat cu al şaselea timp, 1:42,31.

Pentru David Popovici, CM de înot în bazin scurt de la Melbourne a fost ultima competiție a unui an senzațional.  România a fost reprezentată de trei înotători la Mondialele de la la Melbourne (13-18 decembrie), David Popovici, Robert Glinţă şi Andrei Anghel, obţinând o singură medalie, cea câştigată de Popovici la 200 m liber.

Popovici avea în palmares titlul european la 200 m liber în bazin scurt, câştigat anul trecut la Kazan. David Popovici a cucerit anul acesta medaliile de aur la 100 m liber şi 200 m liber, atât la Europenele de seniori, cât şi la Mondialele de seniori în bazin olimpic.

• David Popovici, legitimat la CS Dinamo, este deţinătorul recordului mondial la 100 metri liber.