Campionatele europene de haltere Gabriela Chifiriuc Ioana Mădălina Miron Narcis Papolti Sporturi
Data publicarii: Joi 11 August 2022, 08:13
Data actualizarii: Joi 11 August 2022, 08:15

Narcis Papolti și Ioana Mădălina Miron au fost performerii primei zile, amândoi câștigând aurul la competiția din Polonia.

România a cucerit, miercuri, încă trei medalii, una de aur şi două de bronz, la Campionatele Europene de haltere Under-15 şi Under-17 de la Raszyn (Polonia), prin Narcis Papolti.

Papolti a câştigat aurul la stilul smuls în cadrul cat. 49 kg (Under-15), cu 80 kg, deşi a ratat ultima încercare, la 83 kg. Sportivul român a obţinut şi două medalii de bronz, la aruncat, cu 95 (a ratat ultima tentativă, la 99 kg), şi la total, cu 175 kg.

La aceeaşi categorie, Lucian Florin Cambei s-a clasat pe locul 5 la smuls (70 kg), la aruncat (86 kg) şi la total (156 kg).

3 medalii de aur, una de argint și 5 de bronz pentru România după prima zi

Tot miercuri, Gabriela Chifiriuc a obţinut la cat. 40 kg (Under-15) trei medalii de bronz, cu 40 kg la smuls, 49 kg la aruncat şi 89 kg la total, iar Ioana Mădălina Miron a reuşit să câştige aurul la cat. 45 kg (Under-17) la aruncat (80 kg) şi total (141 kg), după ce îşi adjudecase argintul la smuls (62 kg).

Bilanţul României după prima zi este de trei medalii de aur, una de argint şi cinci de bronz.

18 sportivi ”tricolori” participă la Europene

România participă cu 18 sportivi la competiţie, la Under-15 cu Narcis Papolti (cat. 49 kg), Lucian Cambei (cat. 49 kg), Ramon Ilie (cat. 55 kg), Gabriela Chifiriuc (cat. 40 kg), Alexia Şipoş (cat. 49 kg), Ionela Butacu (cat. 59 kg), Ionela Bosînceanu (cat. 71 kg) şi Ana Mihai (cat. +81 kg), iar la Under-17 cu Cosmin Isofache (cat. 55 kg), Iulian Diaconu (cat. 61 kg), Tiberiu Donose (cat. 67 kg), Mihăiţă Tănăsoiu (cat. 73 kg), Nicu Vîlcu (cat. 96 kg), Ioana Miron (cat. 45 kg), Maria Ghihanis (cat. 55 kg), Estefania Dobre (cat. 59 kg), Petronela Budăi (cat. 76 kg) şi Mihaela Buşe (cat. 81 kg).