FOTO Imaginile disperării pentru Kamila Valieva: a căzut și a plâns în hohote! Pe ce loc a terminat finala

Kamila Valieva JO 2022 Sporturi
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 18:58
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 19:24

Rusoaica în vârstă de 15 ani nu și-a putut stăpâni emoțiile după o săptămână în care s-a vorbit peste tot de scandalul de dopaj în care a fost implicată.

Rusoaica Anna Şcerbakova a devenit campioană olimpică la patinaj artistic, joi, la Jocurile de la Beijing, unde compatrioata sa Kamila Valieva, aflată în centrul unei stânjenitoare afaceri de dopaj, a clacat şi a încheiat pe poziţia a 4-a.

CONTEXT

• Valieva, care era neînvinsă până acum la seniori, a fost depistată pozitiv la trimetazidină la un control antidoping efectuat pe 25 decembrie în cursul Campionatelor Rusiei, de către Agenţia rusă antidoping (RUSADA).
  • Adolescenta, în vârstă de 15 ani, a primit permisiunea de a concura marţi seara în programul scurt, în urma unei hotărâri a Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS), care a fost de acord cu decizia RUSADA de a ridica suspendarea provizorie dictată împotriva patinatoarei.

Kamila Valieva, aflată în ultima perioadă în centrul unui scandal de dopaj, încheiase programul scurt pe primul loc, cu punctajul 82.16, însă joi, la programul liber, ea a greşit şi a încheiat pe 5, cu punctajul 141.93. La total, Valieva a obţinut 224.09 puncte, cu care a încheiat pe locul 4. Sportiva a plâns în hohote după concurs.

În frunte după programul scurt, Valieva, în vârstă de 15 ani, autorizată să concureze în ultimul minut, a ratat mai multe sărituri în timpul programului liber şi a totalizat doar 224,09 puncte. Şcerbakova, campioana mondială en titre, a avut un total de 255,95 puncte, fiind urmată pe podium de altă rusoaică, Aleksandra Trusova (251,73), şi de japoneza Kaori Sakamoto (233,13).

Dacă Valieva s-ar fi clasat pe unul dintre primele trei locuri în concursul feminin, ceremonia de decernare a medaliilor nu ar fi avut loc în timpul actualelor Jocuri Olimpice, ci ar fi fost amânată până la încheierea competiţiei din China, aşa cum s-a întâmplat şi cu ceremonia concursului pe echipe, din 7 februarie.

Eşecul teribil al Kamilei Valieva le va permite primelor trei clasate să-şi primească medaliile.