Mihaela Hogas JO 2022 Sporturi
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 16:30
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 16:41

JO 2022 de iarnă din China.

Sportiva Mihaela Hogaş a ocupat locul 29 în proba de patinaj viteză 1.000 de metri din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Ea a fost cronometrată cu timpul de 1:19.33, la 6 secunde şi 14 sutimi de câştigătoare. Au participat 30 de sportive la acestă probă

Duminică, Mihaela Hogaş a ocupat acelaşi loc 29 din 30 de concurente, în proba de 500 de metri.

Medalia de aur i-a revenit japonezei Miho Takagi, cu timpul de 1:13.19, nou record al competiţiei. La această ediţie a JO, Tkagi a mai obţinut trei medalii de argint, în probele de 500, 1500 de metri şi urmărire pe echipe.

Olandeza Jutta Leerdam a câştigat argintul, cu 1:13.83, iar americanca Brittany Bowe, bronzul, cu 1:14.61, potrivit news.ro.