Victorie chinuită pentru Barcelona cu Real Sociedad! Probleme în apărare pentru catalani! Pique, huiduit la fiecare atingere de balon

Barcelona Gerard Pique Real Sociedad Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 22 Aprilie 2022, 07:46
Data actualizarii: Vineri 22 Aprilie 2022, 07:47

Real Sociedad și Barcelona s-au întâlnit în etapa cu numărul 33 din La Liga, 0-1.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Pierre-Emerick Aubameyang, în minutul 11, din pasa lui Ferran Torres, confirmând astfel încă o dată că transferurile realizate în iarnă au fost eficiente pentru gruparea de pe Camp Nou. Golul atacantului i-a readus pe catalani pe al doilea loc în clasamentul La Liga, la 15 puncte distanță de liderul Real Madrid.

Probleme în apărare pentru Barcelona după meciul cu Real Sociedad

Deși a câștigat meciul cu Real Sociedad, Barcelona a plecat cu probleme de pe Reale Arena, după ce trei dintre cei patru jucători de pe linia apărării au fost schimbați. Ronald Araujo a fost înlocuit cu Eric Garcia, în minutul 55, în timp ce Dest l-a înlocuit pe Dani Alves, 11 minute mai târziu.

Gerard Pique, cel care a acuzat probleme musculare încă din prima repriză, a fost schimbat cu Lenglet, în minutul 82, astfel că Xavi ar putea avea mari probleme în defensivă dacă accidentările se dovedesc a fi serioase.

Gerard Pique, huiduit de fanii lui Sociedad

Fundașul spaniol a fost ținta huiduielilor pe terenul lui Real Sociedad, în special după scandalul imens în care a fost implicat legat de Supercupa Spaniei. Fanii gazdelor l-au fluierat și huiduit pe Gerard Pique la fiecare atingere de balon.

Mai mult decât atât, în timpul partidei, suporterii i-au dedicat și un cântec lui Pique, în care jucătorul este îndemnat să îi dea un telefon președintelui Federației, Luis Rubiales, cel cu care discută în înregistrările audio apărute în presa din Spania: „Sună-l pe Rubiales, Pique sună-l pe Rubiales!”