VIDEO Real Madrid, campioană în Cupa Regelui Spaniei! Rodrygo i-a adus lui Ancelotti singurul trofeu care îi lipsea de la revenire! + Perez îl apără pe Vincius Jr.

Real Madrid Cupa Regelui Spaniei Rodrygo Vincius Jr. Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 08:18
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 08:50

Real Madrid s-a duelat cu Osasuna în finala Cupei Spaniei, impunându-se cu 2-1.

Madrilenii au deschis scorul rapid în finala Cupei Spaniei, disputată pe Estadio de la Cartuja, prin Rodrygo, care a marcat în minutul 2 din pasa lui Vinicius Junior. Osasuna a reușit să egaleze în minutul 58, prin Torro, însă același Rodrygo a adus victoria cu o reușită superbă venită în minutul 70.

Astfel, Real Madrid a câștigat primul său trofeu în acest sezon, iar victoria a fost una muncită, după cum a recunoscut și Carlo Ancelotti la finalul meciului.

Carlo Ancelotti: „Am suferit!”

Antrenorul italian a câștigat astfel și singurul trofeu care îi lipsea pentru a le bifa pe toate puse la bătaie de când s-a întors pe banca tehnică a Realului, în iunie 2021. Ancelotti a analizat meciul, arătându-se mulțumit de rezultatul obținut.

„Am suferit însă am reușit să câștigăm. În toate finalele există suferință și după fericire. Știam că Osasuna ne va face totul mai dificil și după o primă repriză foarte bună am reușit să înscriem al doilea gol când ei au egalat.

Vinicius a fost cel mai dezechilibrant și Rodrygo, cu două goluri, ne-a oferit mult. Sunt doi jucători foarte importanți pentru Real”, a declarat italianul conform Mundo Deportivo

Vinicius Jr., din nou în centrul scandalului! Florentino Perez cere protecție pentru el

Vinicius Junior (22 ani) a fost din nou în centrul controverselor, iar în finala Cupei a reușit să încaseze al treilea cartonaș galben consecutiv. Brazilianul este cel mai avertizat jucători de-ai Realului în acest sezon și a „comis-o” din nou, deși Ancelotti își exprimase nemulțumirea în acest sens.

Jucătorul a fost implicat în multe momente tensionate cu adversarii în timpul meciului de sâmbătă seară, aceștia acuzând că le-a adresat cuvinte jignitoare. Florentino Perez, președintele lui Real Madrid, cere ca fotbalistul să fie protejat mai bine.

„Nu avem timp să ne odihnim. Nu știu cine face calendarul, însă ar trebui să își pună întrebări. Toate trofeele se câștigă cu mult efort. Trebuie să felicităm Osasuna pentru cum a jucat. Rodrygo e foarte bun și foarte tânăr, ne va oferi mulți ani satisfacție.

Vinicius este cel mai bun din lume pe postul său, e dificil să îl oprești și cei care se apără în fața lui comit multe faulturi. Trebuie să îi apărăm pe jucătorii care oferă spectacol și fac fotbalul mai frumos”, a declarat Perez.