VIDEO Ce golazo! Lamine Yamal a adus victoria Barcelonei cu o execuție care aduce aminte de reușitele lui Lionel Messi

fc barcelona Lamine Yamal Lionel Messi Spania
Data publicarii: Sambata 09 Martie 2024, 00:00
Data actualizarii: Sambata 09 Martie 2024, 00:14

FC Barcelona a obținut o victorie importantă în etapa a 28-a din La Liga.

Catalanii au jucat pe teren propriu cu Mallorca și s-au impus cu scorul de 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Lamine Yamal, în minutul 73.

Ilkay Gundogan a ratat un penalty în minutul 37, însă tânărul de doar 16 ani a reușit să aducă cele trei puncte catalanilor în urma unei execuții spectaculoase, un șut perfect plasat, la vinclu, în colțul lung, de la marginea careului.

În urma acestui rezultat, FC Barcelona a urcat pe locul doi, cu 61 de puncte. Lider este Real Madrid (66 puncte), iar pe poziția a treia se află Girona (59 puncte), ambele cu un meci mai puțin disputat.

Transformarea impresionantă a lui Lamine Yamal

În acest sezon, Lamine Yamal a evoluat în 36 de partide pentru FC Barcelona, reușind să marcheze de șase ori și să ofere șapte assisturi.

Publicația Mundo Deportivo a dezvăluit unul dintre motivele din spatele succesului ibericului, explicând că staff-ul catalanilor i-a creat un program personalizat pentru îmbunătățirea fizicului, adaptat vârstei sale, în urma căruia a câștigat șapte kilograme de masă musculară, de la începutul sezonului.

FC Barcelona a anunțat prelungirea înțelegerii cu Lamine Yamal până pe 30 iunie 2026 și și-a asigurat astfel continuitatea tânărului jucător, contractul semnat având o clauză de un miliard de euro.