Barcelona la liga Pierre-Emerick Aubameyang Valencia Spania
Data publicarii: Duminica 20 Februarie 2022, 19:15
Data actualizarii: Duminica 20 Februarie 2022, 19:20

FC Barcelona a câștigat meciul cu Valencia, scor 4-1, contând pentru etapa cu numărul 25 din La Liga.

Obligată să învingă pentru a reveni pe un loc de Champions League, Barcelona a făcut o primă repriză excelentă și a dat dovadă de o eficiență remarcabilă - trei goluri din trei șuturi trimise pe spațiul porții.

Valencia - Barcelona 1-4, în La Liga. Dublă pentru Aubameyang

Mai întâi, Pierre-Emerick Aubameyang, la prima titularizare în La Liga, a înscris în minutul 23, după o pasă perfectă a lui Jordi Alba, iar Frenkie de Jong a făcut 2-0 zece minute mai târziu, când a finalizat din pasa lui Ousmane Dembele, titularizat și el, în ciuda neînțelegerilor din ultima vreme.

Aubameyang a reușit dubla în minutul 38 și a stabilit scorul pauzei, 3-0. Gabonezul a devenit astfel doar al patrulea fotbalist care izbutește să marcheze în La Liga, Premier League, Bundesliga și Ligue 1, după Stevan Jovetic, care a înscris și în Serie A, Michy Batshuayi și James Rodriguez, anunță Opta.

Carlos Soler a redus din handicap în minutul 53, însă Pedri a fost cel care a stabilit scorul final zece minute mai târziu, cu un șut imparabil din afara careului.

Barcelona, care a marcat 10 goluri în ultimele trei meciuri din La Liga, a ajuns la opt partide consecutive fără eșec în campionat și a revenit pe locul 4, cu 42 de puncte, la egalitate cu Atletico Madrid, care are un meci în plus.

Pentru Barcelona urmează returul cu Napoli, din play-off-ul pentru optimile Europa League, programat joi, de la ora 22:00, pe Stadio Diego Armando Maradona. Partida va putea fi urmărită ÎN DIRECT pe Pro X și VOYO.