Viorel Moldovan trage o concluzie dură după meciul cu Columbia: ”Nu așa! Ne-au depășit la toate capitolele”

Viorel Moldovan Romania România - Columbia Nationala Viorel Moldovan
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 08:49
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 08:49

Meciul amical dintre România și Columbia s-a încheiat cu victoria sud-americanilor, scor 2-3.

A fost al doilea meci de pregătire pentru EURO 2024 al României din luna martie. În primul meci amical, disputat la Bucureşti, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

Imediat după meci, fostul mare internațional Viorel Moldovan a tras câteva concluzii și s-a arătat dezamăgit de prestația ”tricolorilor” lui Edi Iordănescu.

Viorel Moldovan: ”Mult prea puțin!”

Antrenorul a spus că România a fost dominată de Columbia ”la toate capitolele”, iar aceasta nu ar trebui să fie fața echipei naționale și la turneul final din Germania.

”Mult prea puţin pentru cum ar trebui să arătăm la un Campionat European. Mai este timp să ne punem la punct. Aşteptăm să vedem un alt nivel la echipa naţională. Astăzi am avut în faţă un adversar foarte bun care ne-a depăşit la toate capitolele.

Până la urmă, un test foarte bun, împotriva unui adeversar care este într-o formă foarte bună în momentul de faţă. O echipă care practică un fotbal de foarte mare calitate, cu viteză, tehnică. Mi-ar fi plăcut ca azi să fi fost noi cei în galben”, a spus Viorel Moldovan, la Prima Sport.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.