Valentin Mihăilă știe unde se va face diferența în „dubla” României cu Israel și Kosovo

valentin mihaila nationala romaniei preliminarii euro 2024 Nationala Valentin Mihăilă
Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 16:25
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 16:25

România se va duela cu Israel și Kosovo în septembrie.

Selecționata lui Edward Iordănescu a disputat deja patru meciuri în preliminariile pentru Campionatul European din 2024. Naționala României le-a învins pe Andorra (2-0), Belarus (2-1) și a remizat cu Kosovo (0-0) și Elveția (2-2).

• Pentru băieții lui Iordănescu Jr. urmează meciul cu Israel (9 septembrie, 21:45) și returul cu Kosovo (12 septembrie, 21:45)

Valentin Mihăilă, fotbalistul care a smuls un punct din meciul cu Elveția la Lucerna, după ce a realizat o „dublă” pe finalul partidei, a vorbi despre următoarele două jocuri ale naționalei.

Jucătorul a precizat că punctul scos cu Elveția va cântări enorm în șansele României de a se califica la EURO și se va observa astfel diferența în meciurile cu Israel și Kosovo.

„(n.r. - Cât de important e punctul cu Elveția?) Eu cred că foarte important. Grupa e strânsă. Plus că aceste două meciuri cu Israel și Kosovo care vor veni în septembrie... Diferența o va face punctul cu Elveția”, a spus Valentin Mihăilă într-un interviu pentru FRF TV.

Elveția - România 2-2

Naționala Elveției a început în forță meciul de la Lucerna. Mai întâi, Mohamed Amdouni a deschis scorul în minutul 28, ca în minutul 41, înainte de pauză, să realizeze „dubla” și să creeze un avantaj de două goluri în fața „tricolorilor”.

În repriza secundă, Valentin Mihăilă a făcut show pe final! Fotbalistul a redus din diferență în minutul 89, iar în prelungirile partidei (90+2') a reușit să restabilească egalitatea și să aducă un punct important pentru selecționata lui Edi Iordănescu în calificările pentru EURO 2024.