Tricolorii vor fi arbitrați de centralul care a făcut praf meciul lui AC Milan din Liga Campionilor! Germania-România este vineri la 21:45, LIVE pe PRO TV și pe VOYO

Cuneyt Cakir AC Milan Echipa Nationala Germania Preliminarii Campionatul Mondial 2022 Nationala
Data publicarii: Sambata 02 Octombrie 2021, 11:11
Data actualizarii: Sambata 02 Octombrie 2021, 11:19

A dat un penalty în prelungiri, la scorul de 1-1.

Turcul Cuneyt Cakir, în vârstă de 44 de ani, va arbitra meciul României cu Germania de la Hamburg, din preliminariile Campionatului Mondial din 2022.

Cakir a fost aspru criticat de presa italiană pentru pretația sa din AC Milan - Atletico Madrid din grupele Ligii Campionilor. Spaniolii au câștigat cu 2-1, dar ”diavolii” au considerat că Franck Kessie a fost eliminat prea ușor în prima repriză și că Atletico a primit un penalty inexistent. Suarez a înscris atunci golul victoriei, în minutul 90+7!

Cakir a arbitrat și o finală de Liga Campionilor

Cu toate controversele, centralul turc este apreciat în continuare de UEFA și FIFA. Cakir, care a condus și o finală de Liga Campionilor în 2015, va fi ajutat de conaționalii Bahattin Duran și Tarik Ongun.

În cabina VAR se vor afla alți doi turci, Abdulkadir Bitigen și Huseyin Gocek.