Cea mai dură reacție după România - Israel: "Ne-au călcat în picioare, nu merităm la EURO! Să se desființeze"

Romania Israel Viorel Moldovan Nationala
Data publicarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 23:57
Data actualizarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 23:58
România a încheiat la egalitate meciul cu Israel, de pe Arena Națională, scor 1-1 și se menține pe locul 2 în grupa I din preliminariile EURO 2024.
România a deschis scorul în minutul 27, după un gol înscris de Alibec. Atacantul tricolorilor a profitat de o respingere greșită a portarului Glazer la un șut al lui Stanciu și a punctat pentru 1-0 cu o execuție din apropierea porții adverse.

Viorel Moldovan, reacție dură după România - Israel 1-1: "Nu merităm la EURO!"

Israel a egalat în minutul 53. După o minge pierdută de tricolori la mijlocul terenului, tânărul Oscar Gloukh (19 ani) a avansat până la marginea careului și a finalizat cu un șut plasat exceent. Oaspeții au fost mai periculoși pe final, însă bara și o paradă a lui Moldovan au menținut scorul la 1-1.

Viorel Moldovan a avut o reacție extrem de dură după meci. Fostul atacant al echipei naționale spune că România a fost foarte modestă în meciul cu Israel și nu merită să se califice la EURO 2024.

"Încă o dată, dacă trebuia să se mai confirme, suntem incapabili să jucăm fotbal. Nu știu din ce cauză, dar să fii dominat acasă și să vezi această diferență comparativ cu tine, când joci în fața a 50.000 de suporteri, nu-mi dau seama. Suntem foarte, foarte modești. Mi-am dat seama, când văd astfel de jocuri și o asemenea neputință din partea naționalei, că am momente în care îmi vine să înnebunesc.

Mi-aș dori să se desființeze fotbalul când văd o asemena națională. Israelul practic te calcă în picioare. Are niște jucători.. acel tânăr, Gloukh, de la Salzburg, care ne-a omorât, ne-a distrus în a doua repriză! Îmi vine să vorbesc la superlativ despre Israel, care a fost super clasă.

Unde e personalitatea? Mult bla bla ca de fiecare dată în săptămâna jocului. Păcat de acest public. Lumea încă crede. Datorită acestei propagande mincinoase lumea vine și crede în națională. Eu nu aș vrea să ne calificăm la European. Nu merităm să ne calificăm la EURO. De ce să mergem? Să stăm și să suferim în continuare?", a spus Viorel Moldovan, la Prima TV.