Cum a descris presa din Ungaria jocul României după ce tricolorii s-au plâns de gazon și au făcut egal cu Belarus

Romania Belarus Echipa Nationala Ungaria Nationala
Data publicarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 16:52
Data actualizarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 16:52
România a înregistrat doar o remiză la Budapesta în meciul cu Belarus (0-0), contând pentru grupa I din preliminariile EURO 2024.

Având în vedere că partida s-a disputat pe teren neutru, la Budapesta, presa maghiară și-a îndreptat atenția asupra jocului de pe arena lui Ujpest.

Cum a descris presa din Ungaria jocul României

Publicația maghiară Nemzeti Sport le-a dat dreptate celor din staff-ul naționalei României care s-au plâns de starea gazonului, a subliniat faptul că tricolorii și-au dominat adversarul, dar și că oficialii celor două echipe s-au transformat în galerii pe durata jocului.

"Conform deciziei UEFA, meciurile internaționale nu se pot disputa în Belarus, astfel că Szusza Ferenc Stadium a fost arena aleasă pentru meciul de joi. Deși nu am putut examina terenul îndeaproape și să vedem dacă gazonul a fost afectat de larve, a fost clar că anumite părți ale lui s-au aflat într-o stare de-a dreptul oribilă.

Deși 'dunele de nisip' au râs uneori de jucători, românii nu au putut înțelege cum au încheiat prima repriză fără gol marcat. Au dominat aproape tot timpul, au avut câteva ocazii de a marca, dar portarul Ignatovich a apărat tot, iar Belarus a încercat să fie periculoasă pe contraatac din când în când.

A doua repriză a continuat în același mod. Partida disputată cu porțile închise a fost urmărită de la zona VIP și de Răzvan Burleanu, președintele FRF, care a putut fi și el deranjat de numeroasele ocazii mari ratate. În minutul 67, portarul român a avut o intervenție bună, iar oficialii din Belarus au început imediat să scandeze 'Belarus, Belarus!'. Răspunsul a venit imediat din partea adversă, care a strigat 'România, România'. A fost o situație interesantă, cele două tabere încercând să se depășească una pe cealaltă în confruntarea fără fani. Nu s-a marcat, iar remiza cu siguranță a mulțumit-o pe Belarus, precum și pe rivalele României, Elveția și Israel", a scris Nemzeti Sport.