Reacție tăioasă în Moldova după eliminarea Farului: "Le-am oferit o lecție românilor! Spuneau că suntem amatori"

Sheriff Tiraspol Farul Constanta Liga Campionilor Republica Moldova Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 19 Iulie 2023, 09:40
Data actualizarii: Miercuri 19 Iulie 2023, 09:40
Farul Constanța a fost eliminată în turul 1 preliminar din Liga Campionilor, după ce a pierdut contra lui Sheriff Tiraspol, scor 0-3 (1-3, la general).

După victoria cu 1-0 de la Ovidiu, Farul a cedat la Tiraspol, după un joc slab. Sheriff s-a impus tot cu 1-0 după primele 90 de minute, grație reușitei lui Talal, iar în prelungiri a mai înscris de două ori prin Mbekeli și Ademo.

Reacție tăioasă în Moldova după eliminarea Farului: "Le-am oferit o lecție românilor! Spuneau că suntem amatori și neprofesioniști"

Presa din Republica Moldova a scris pe larg despre succesul lui Sheriff, iar publicația Sports.md a ținut să le ofere o replică românilor care, în opinia lor, și-au arătat disprețul față de campionatul din țara vecină.

"După ce a învins Farul cu 3-0, Sheriff nu numai că și-a luat revanșa, ci formația din Tiraspol a reușit și să le ofere o lecție utilă adversarilor din România.

După victoria cu 1-0 de la Constanța, reprezentanții Farului, precum și presa din România, s-au grăbit, fiind încrezători că echipa lor se va califica în turul următor. Au existat și anumite critici la adresa jocului formației din Tiraspol. În retorica lor a existat un anumit dispreț față de campionatul Moldovei, care a fost numit în mod repetat amator și neprofesionist", a scris publicația din Republica Moldova.

FC Urartu, adversara Farului din Conference League

În urma eliminării din Champions League, Farul coboară în turul 2 preliminar din Conference League, acolo unde va întâlni formația FC Urartu, campioana Armeniei.

FC Urartu a fost și ea eliminată în turul 1 preliminar din Champions League. A pierdut prima manșă contra lui Zrinjski (Bosnia și Herțegovina), scor 0-1, s-a impus în retur cu 2-1 (3-2, după prelungiri), dar a cedat la loviturile de departajare.

FC Urartu a câștigat campionatul în Armenia la o diferență de trei puncte față de ocupanta poziției secunde Pyunik Erevan, care anul trecut o elimina pe CFR Cluj în turul 1 preliminar UCL.

VIDEO Gică Hagi, după Sheriff - Farul 3-0