Champions League Conference League ludogoret razgrad Pyunik Erevan Sheriff Tiraspol Liga Campionilor

Champions League și Conference League: toate rezultatele și echipele calificate în turul 3 preliminar

Primele meciuri au avut loc marți. Miercuri și joi aflăm toate formațiile care continuă lupta pentru grupele competițiilor europene.

SPORT.RO
Data publicarii: Miercuri 27 Iulie 2022, 09:18
Data actualizarii: Miercuri 27 Iulie 2022, 09:45

Formaţia armeană Pyunik Erevan, care a eliminat-o pe CFR Cluj, s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Dudelange cu scorul de 4-1, în deplasare, marţi, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiţiei.

Luxemburghezii, care au câştigat cu 1-0 în deplasare, au deschis scorul prin marocanul Mohcine Hassan (21), dar Piunik a egalat la scurt timp, prin Juninho (24). Oaspeţii au punctat de trei ori după pauză, prin Luka Juricic (54, 85) şi Yusuf Otubanjo (76).

În turul al treilea preliminar s-au mai calificat FC Midtjylland, Viktoria Plzen, Sheriff Tiraspol, Dinamo Zagreb şi Ludogoreţ Razgrad.

Rezultatele de marți din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor

AEK Larnaca (Cipru) - (+) FC Midtjylland (Danemarca) 1-1, după prelungiri; 3-4, la loviturile de departajare (1-1 în prima manşă)

(+) Viktoria Plzen (Cehia) - HJK Helsinki (Finlanda) 5-0 (2-1 în prima manşă)

(+) FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) - NK Maribor (Slovenia) 1-0 (0-0 în prima manşă)

F91 Dudelange (Luxemburg) - (+) Piunik Erevan (Armenia) 1-4 (1-0 în prima manşă)

FK Shkupi (Macedonia de Nord) - (+) Dinamo Zagreb (Croaţia) 0-1 (2-2 în prima manşă)

Shamrock Rovers (Irlanda) - (+) Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 2-1 (0-3 în prima manşă)

* Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Învinsele vor evolua în turul al treilea preliminar al Europa League.

Programul meciurilor de miercuri din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor

Bodo/Glimt (Norvegia) - Linfield Belfast (Irlanda de Nord) (0-1 în prima manşă)

Malmoe FF (Suedia) - Zalgiris Vilnius (Lituania) (0-1 în prima manşă)

FC Zurich (Elveţia) - Qarabag (Azerbaidjan) (2-3 în prima manşă)

Fenerbahce Istanbul (Turcia) - Dinamo Kiev (Ucraina) (0-0 în prima manşă)

Slovan Bratislava (Slovacia) - Ferencvaros Budapesta (Ungaria) (2-1 în prima manşă)

Olympiakos Pireu (Grecia) - Maccabi Haifa (Israel) (1-1 în prima manşă)

Tobol, Vikingur și Ballkani au obținut calificarea în turul 3 preliminar din Conference League

Tobol Kostanay, Vikingur şi Ballkani s-au calificat marţi în turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce nu au pierdut partidele din manşa secundă a turului al doilea preliminar.

Tobol a învins-o pe Lincoln Red Imps în Gibraltar cu 1-0, după ce se impusese şi în Kazahstan cu 2-0.

Vikingur a remizat cu galezii de la The New Saints, 0-0, după victoria cu 2-0 de la Reykjavik.

Kosovarii de la Ballkani au surclasat-o pe La Fiorita (San Marino) cu 6-0, după 4-0 în primul meci.

Rezultatele:

Lincoln Red Imps (Gibraltar) - (+) Tobol Kostanay (Kazahstan) 0-1 (0-2 în prima manşă)

The New Saints (Ţara Galilor) - (+) Vikingur Reykjavik (Islanda) 0-0 (0-2 în prima manşă)

(+) Ballkani (Kosovo) - La Fiorita (San Marino) 6-0 (4-0 în prima manşă)

Partidele de miercuri din turul 3 preliminar din Conference League

Inter Club d'Escaldes (Andorra) - CFR Cluj (România) (0-3 în prima manşă)

AIK Solna (Suedia) - Vorskla Poltava (Ucraina) (2-3 în prima manşă)

KI Klaksvik (Feroe) - Sutjeska Niksic (Muntenegru) (0-0 în prima manşă)

Gomel (Belarus) - Aris Salonic (Grecia) (1-5 în prima manşă)

Partidele de joi din turul 3 preliminar din Conference League

FC Astana (Kazahstan) - Rakow Czestochowa (Polonia) (0-5 în prima manşă)

Paide Linnameeskond (Estonia) - FC Ararat-Armenia Erevan (Armenia) (0-0 în prima manşă)

Qabala FK (Azerbaidjan) - Fehervar Szekesfehervar (Ungaria) (1-4 în prima manşă)

Kisvarda Master Good (Ungaria) - Kairat Almatî (Kazahstan) (1-0 în prima manşă)

Milsami Orhei (R. Moldova) - KuPS Kuopio (Finlanda) (2-2 în prima manşă)

Maccabi Netanya (Israel) - Istanbul Başakşehir (Turcia) (1-1 în prima manşă)

IF Elfsborg (Suedia) - Molde (Norvegia) (1-4 în prima manşă)

Levadia Tallinn (Estonia) - Hibernians (Malta) (2-3 în prima manşă)

Dinamo Batumi (Georgia) - Lech Poznan (Polonia) (0-5 în prima manşă)

FK Radnicki Nis (Serbia) - Gzira United (Malta) (2-2 în prima manşă)

Neftci Baku (Azerbaidjan) - Aris Limassol (Cipru) (0-2 în prima manşă)

Olimpija Ljubljana (Slovenia) - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (România) (1-3 în prima manşă)

APOEL Nicosia (Cipru) - Botev Plovdiv (Bulgaria) (0-0 în prima manşă)

Slavia Praga (Cehia) - Saint Joseph's FC (Gibraltar) (4-0 în prima manşă)

Riga FC (Letonia) - Ruzomberok (Slovacia) (3-0 în prima manşă)

ŢSKA Sofia (Bulgaria) - Makedonia Skoplje (Macedonia de Nord) (0-0 în prima manşă)

Newtown (Ţara Galilor) - Spartak Trnava (Slovacia) (1-4 în prima manşă)

Lillestroem SK (Norvegia) - SJK Seinaejoki (Finlanda) (1-0 în prima manşă)

Viborg FF (Danemarca) - Suduva Marijampole (Lituania) (1-0 în prima manşă)

Djurgaardens IF (Suedia) - NK Rijeka (Croaţia) (2-1 în prima manşă)

Viking Stavanger (Norvegia) - Sparta Praga (Cehia) (0-0 în prima manşă)

Maccabi Tel Aviv (Israel) - Zira FK (Azerbaidjan) (3-0 în prima manşă)

Universitatea Craiova (România) - Vllaznia Shkoder (Albania) (1-1 în prima manşă)

FCSB (România) - FC Saburtalo Tbilisi (Georgia) (0-1 în prima manşă)

PAOK Salonic (Grecia) - Levski Sofia (Bulgaria) (0-2 în prima manşă)

Lechia Gdansk (Polonia) - Rapid Viena (Austria) (0-0 în prima manşă)

FC Vaduz (Liechtenstein) - FC Koper (Slovenia) (1-0 în prima manşă)

Laci (Albania) - Petrocub-Hînceşti (R. Moldova) (0-0 în prima manşă)

Hamrun Spartans (Malta) - Velez Mostar (Bosnia-Herţegovina) (1-0 în prima manşă)

NS Mura (Slovenia) - St. Patrick's (Irlanda) (1-1 în prima manşă)

Broendby IF (Danemarca) - Pogon Szczecin (Polonia) (1-1 în prima manşă)

Cukaricki (Serbia) - Racing Luxembourg (Luxemburg) (4-1 în prima manşă)

Shkendija 79 (Macedonia de Nord) - Valmiera Glass ViA (Letonia) (2-1 în prima manşă)

Young Boys Berna (Elveţia) - FK Liepaja (Letonia) (1-0 în prima manşă)

Sligo Rovers (Irlanda) - Motherwell (Scoţia) (1-0 în prima manşă)

Dinamo Minsk (Belarus) - Hapoel Beer Sheva (Israel) (1-2 în prima manşă)

Konyaspor (Turcia) - BATE Borisov (Belarus) (3-0 în prima manşă)

FC Drita (Kosovo) - Royal Antwerp (Belgia) (0-0 în prima manşă)

Buducnost Podgorica (Muntenegru) - Breidablik (Islanda) (0-2 în prima manşă)

NK Osijek (Croaţia) - FC Kîzîljar Petropavlovsk (Kazahstan) (2-1 în prima manşă)

Tre Fiori (San Marino) - B36 Torshavn (Feroe) (0-1 în prima manşă)

FK Tuzla City (Bosnia-Herţegovina) - AZ Alkmaar (Olanda) (0-1 în prima manşă)

NK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) - KF Tirana (Albania) (1-0 în prima manşă)

DAC Dunajska Streda (Slovacia) - Vikingur (Feroe) (2-0 în prima manşă)

Crusaders Belfast (Irlanda de Nord) - FC Basel (Elveţia) (0-2 în prima manşă)

Puskas Akademia FC (Ungaria) - Vitoria Guimaraes (Portugalia) (0-3 în prima manşă) (Agerpres)

Modifică setările cookies