"Arbitrul a ucis meciul!". Prima reacție după ce Liverpool a pierdut contra lui Inter, dar s-a calificat în sferturile UCL

Arsene Wenger Alexis Sanchez Champions League Inter Liverpool Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 09 Martie 2022, 00:24
Data actualizarii: Miercuri 09 Martie 2022, 00:25

Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a trecut de Inter, scor 2-1, la general.

După o victorie cu 2-0 pe Giuseppe Meazza, Liverpool s-a văzut învinsă de Inter pe teren propriu. Lautaro Martinez a marcat pentru Inter în minutul 62, dar la doar câteva secunde distanță, italienii au rămas în inferioritate numerică, în urma eliminării lui Alexis Sanchez.

Arsene Wenger, după Liverpool - Inter 0-1: "Arbitrul a ucis jocul"

Chilianul a văzut al doilea cartonaș galben după un fault asupra lui Fabinho, iar Arsene Wenger, fostul antrenor al lui Arsenal, crede că Mateu Lahoz a luat decizia greșită, chiar dacă Alexis Sanchez putea fi eliminat chiar din prima repriză.

"Cred că arbitrul a ucis meciul în momentul nepotrivit. Era interesant să vedem ultimele 25 de minute 11 contra 11. Una peste alta, Liverpool merita să se califice după ce am văzut în cele două meciuri.

Chiar și azi, Liverpool a lovit de două ori bara. Nu sunt de acord cu decizia arbitrului. Mai degrabă putea să-i dea roșu lui Alexis Sanchez la primul fault, nu la al doilea. A ucis interesul meciului în ultimele 25 de minute", a spus Arsene Wenger, la beIN SPORTS.

Liverpool și Bayern sunt primele două echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Miercuri seară se dispută partidele retur Manchester City - Sporting (5-0, în tur) și Real Madrid - PSG (0-1).