Tănase, revenire cu gol la FCSB! Căpitanul a înscris în amicalul cu Astra! Iordănescu a debutat doi jucători

FCSB Astra Giurgiu edward iordanescu florin tanase Liga 1 Superliga FCSB
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 09 Octombrie 2021, 16:10
Data actualizarii: Sambata 09 Octombrie 2021, 16:22

FCSB a jucat un amical cu Astra Giurgiu.

Roș-albaștrii au câștigat amicalul cu Astra Giurgiu, 2-0, disputat pe baza din Berceni. Meciul a marcat și revenirea căpitanului Florin Tănase după accidentarea suferită în urmă cu mai bine de o lună, iar jucătorul a reușit să și marcheze, în minutul 3 al partidei.

Cel de-al doilea gol a fost înscris de Răzvan Oaidă, la două minute după startul reprezei secunde, cu un șut din afara careului. Edward Iordănescu a debutat și doi tineri jucători cu ocazia meciului cu echipa retrogradată în Liga 2 în sezonul trecut. Matei Tănasă și Ștefan Moraru, ambii de 16 ani, au îmbrăcat tricoul primei echipe pentru prima dată.

• FCSB

Echipa trimisă de Iordănescu în teren

Cu multe absențe în lot după convocările la echipa națională, dar și în urma accidentărilor, Iordănescu a optat pentru un prim 11 alcătuit din jucătorii cu experiență pe care îi mai avea la lot, cărora li s-a alăturat debutantul Tănasă.

Echipa de start: Straton – Crețu, Haruț, Cristea, Ov. Popescu – Oaidă, Olaru, Tănase – Gheorghe, Dumiter, M. Tănasă

Pe parcursul reprizei secunde, antrenorul a făcut trei schimbări și i-a trimis în teren pe Andrei Miron, Paulo Vinicius și Ștefan Moraru. De remarcat este faptul că tehnicianul nu l-a folosit pe Constantin Budescu pentru meciul cu echipa din Giurgiu.

Sursa foto: Facebook FCSB