Steaua BATE si cand joaca prost! Steaua 2-0 BATE Borisov!

BATE Borisov Steaua Superliga
Data publicarii: Joi 11 Februarie 2010, 19:45
Data actualizarii: Joi 11 Februarie 2010, 19:49

Steaua a castigat ultimul meci amical din Antalya cu 2-0 in fata bielorusilor de la BATE Borisov, insa problemele lui Stoichita cu apararea continua.

In prima repriza, Baciu si Jelev au fost depasiti clar de cateva ori de atacantii adversi spre disperarea lui Mihai Stoichita. In atac, grecul Kapetanos a demonstrat inca odata de ce suporterii Stelei l-au votat pe www.sport.ro drept cel mai bun jucator din turul Ligii I. Acesta a marcat si a facut cateva faze spectaculoase pentru echipa antrenata de Stoichita.

In repriza a doua, a intrat si speranta conducerii pentru retur. Diarra a incercat sa-l impresioneze pe Stoichita, insa nu s-a remarcat decat printr-o intrare dura la un adversar. Ce-i drept, faza era destul de periculoasa daca atacantul advers reusea sa treaca. Stancu si Surdu au reusit cateva faze bune spre finalul partidei, una dintre el efinalizandu-se cu golul lui Surdu.

LIVE TEXT:
FINAL
Min 88: GOL Steaua!
Romeo Surdu marcheaza cu un sut la coltul lung!
Min 79: Nicolita patrunde pe dreapta, centreaza pana la Surdu, acesta deviaza pana la Stancu, cel care reia spectaculos pe spate in bratele portarului advers.
Min 75: Szekely suteaza de la 20 de metri, portarul advers retine.
Min 68: Parpas intra si el, iese Golanski.
Min 67: Diarra pierde o minge la marginea propriului careu, atacantii adversi profita, Tatarusanu iese si retine salvator.
Min 61: Surdu intra in locul lui Kapetanos
Min 55: Contraatac periculos a bielorusilor, Diarra respinge spectaculos din alunecare.
Min 53: Inca o ocazie pentru BATE, sut pe langa poarta lui Zapata din 8 metri.
Min 47: Cei de la BATE scapa de apararea Stelei, insa nu si de Kapetanos care rezolva o faza delicata pentru stelisti la marginea careului.
Min 46: La Steaua intra Arman Karamyan, Toja, Stancu si Diarra
PAUZA
Min 39: GOL Steaua! Szekely centreaza in careu din corner, Ovidiu Petre reia cu capul pe poarta, portarul respinge pana la Kapetanos, care trimite mingea in plasa!
Min 39: Kapetanos patrunde superb pe partea stanga in careu, ii paseaza lui Tanase care suteaza in adversar si mingea iese in corner.
Min 38: Szekely ii paseaza lui Tanase la marginea careului advers, cei doi se incurca in pase si pierd mingea.
Min 31: Steaua reuseste sa ajunga in careul advers, Tanase recupereaza de la un adversar, ii paseaza in careu lui Kapetanos, acesta reia slab si portarul prinde.
Min 23: Atacantii adversi fac ce vor cu Jelev! Zapata iese si retine salvator!
Min 21: Steaua, inca o gafa in aparare! Un atacant advers scapa dintre Jelev si Baciu, patrunde si suteaza, mingea trece pe langa poarta lui Zapata.
Min 18: Ovidiu Petre cade ca secerat dupa un contact cu un adversar si ramane pe gazon cateva minute. In cele din urma, Petre s-a ridicat si joaca in continuare.
Min 13: Steaua se chinuie in atac, Jelev incearca o centrare pentru atacanti, insa mingea este retinuta de portar.
Min 6: Steaua inca nu si-a rezolvat problemele din aparare. Baciu si Jelev se incurca la 40 de metri de poarta adversa, insa bielorusii nu profita.
Min 3: Bielorusii au si ei o ocazie. Sut de la 16 metri, Zapata retine.
Min 2: Ocazie mare Steaua! kapetanos recupereaza o mingea in jumatatea adversa, patrunde in careu, centreaza la 11 metri pentru Ovidiu Petre, acesta reia, insa portarul respinge.
Min 1: A inceput meciul. Steaua a avut lovitura de start.

Echipa de start Steaua: Zapata , Golanski, Jelev, Baciu, Petre Marin, Szekely, Plesan, Ovidiu Petre, Nicolita , Tanase, Kapetanos.