Sorin Cârțu face praf un jucător după Univ. Craiova - Petrolul 3-1: "Foarte slab!"

Univ. Craiova - Petrolul alex mitrita Sorin Cartu Superliga Superliga Sorin Cârțu
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 16:47
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 16:46

Cele două echipe s-au înfruntat în a 13-a etapă din sezonul regulat al Superligii României.

Pentru Universitatea Craiova a fost prima înfrângere de la începutul lui septembrie, când FCSB îi învingea pe olteni cu 3-0 pe Arena Națională. De cealaltă parte, Petrolul a reușit să marcheze pentru prima dată în campionat tot de la începutul lui septembrie.

Sorin Cârțu, fost președinte la Universitatea Craiova, a precizat că Alexandru Mitriță și Nicușor Bancu sunt motorul oltenilor, însă Mitriță a jucat extrem de slab împotriva Petrolului Ploiești, în meciul de pe „Ion Oblemenco”.

Pentru Mitriță a fost a 12-a partidă de când a revenit în primul eșalon al României, la Universitatea Craiova. Fotbalistul cotat la 2.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, a evoluat în ultimii patru ani la echipe precum New York City, Al Ahli, PAOK Salonic și Al-Raed.

„A jucat foarte slab. Tot ce s-a întâmplat cu Universitatea aseară este și a acestui fapt, o confirmare a acestui fapt. Că el a fost într-un moment slab, nu a jucat bine, a mai lipsit și Bancu. Mitriță și Bancu sunt motorul acestei echipe.

În funcție de atitudinea lor și starea lor de concurs, atunci și echipa are o prestație bună. Mitriză a fost banal, nu greșești. Echipa asta, așa cum este la momentul acesta, nu poate să joace într-un sistem 4-3-3. Nu are jucători pentru așa ceva.

Chiar dacă ai niște jucători cu care te mai prezinți, cum e o bandă de tipul lui Bancu sau Mitriță. Mitriță este ținut mult prea în tușă. Astea sunt ideile clare tactice ale lui Papură. Papură este un antrenor care tot timpul cere ca jucătorii din atac să stea foarte mult în bandă să deschidă la margine.

Ori o chestie din asta în care tu îl fixezi pe Mitriță și nu îi dai o libertate în joc, sigur că devine anost. Nici adversarul nu e fraier să îl lase pe Mitriță doar cu fundașul dreapta ca să facă Mitriță ce vrea el. Papură îl izolează prin ideea lui, aceea de a sta în tușă”, a spus Sorin Cârțu, potrivit Fanatik.

Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești 1-3

După o primă repriză tăcută, Musi a deschis scorul în minutul 57, iar Grozav a majorat diferența în minutul 70. Kurtic a marcat pentru olteni din penalty în minutul 74, însă „lupii galbeni” au revenit la două goluri diferență în minutul 90+1, grație reușitei lui Huja.

În următoarea etapă, Universitatea Craiova se va duela cu Rapid București duminică, 29 octombrie, de la ora 20:30, în timp ce Petrolul Ploiești o va înfrunta pe FCSB sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 20:30.