Rapid Bucuresti alexandru albu Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 16:27
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 16:28

Rapid București se află pe locul trei în campionat.

După 13 etape disputate în primul eșalon al României, giuleștenii completează podiumul cu 23 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Cristiano Bergodi a înregistrat până acum șase victorii, cinci rezultate de egalitate și două înfrângeri.

Potrivit iamsport.ro, Rapid a primit o ofertă de 500.000 de euro pentru Alexandru Albu de la două cluburi din Kuweit și Emiratele Arabe Unite, însă conducerea le-a refuzat.

Aceeași sursă a indicat faptul că Alexandru Albu ar fi putut încasa un salariu de 35.000 de euro pe lună la arabi, cu mult peste actuala sumă pe care o primește la Rapid, 10.000 de euro.

Cotat la un milion de euro, conform site-urilor de specialitate, Alexandru Albu se află la Rapid din iulie 2022 și mai are contract cu gruparea din Giulești până la finele sezonului actual.

De când se află la alb-vișinii, fotbalistul a bifat 83 de apariții în echipamentul clubului, a reușit să înscrie 12 goluri și să paseze decisiv în cinci situații diferite.

Unirea Urziceni, Concordia Chiajna, Academica Clinceni, UTA Arad și Rapid București sunt echipele la care a fost Alexandru Albu legitimat de-a lungul carierei sale fotbalistice.

Ce a făcut Rapid în ultima etapă

Giuleștenii au remizat cu UTA Arad pe „Francisc von Neuman” în ultima etapă, socr 2-2. Cele două echipe s-au întâlnit în a 13-a etapă a sezonului regulat din Superliga României.

Funsho Bamgboye a realizat o „dublă” pentru rapidiști, în minutul 12, respectiv 45, în timp ce Rareș Pop a înscris pentru arădeni în minutul 19, iar Luckassen a făcut-o în minutul 75.