Poli Iași - FCSB 1-3! Vacanță liniștită pentru liderul din campionat, care se distanțează la 11 puncte de locul doi

FCSB Poli Iasi Superliga Superliga
Data publicarii: Marti 19 Decembrie 2023, 22:20
Data actualizarii: Marti 19 Decembrie 2023, 22:30

FCSB a obținut o victorie importantă în deplasare cu Poli Iași, scor 3-1, și și-a consolidat poziția de lider în clasament.

Poli Iași - FCSB 1-3

Final de meci!

Minutul 84 - GOOOL FCSB! Oaspeții își măresc avantajul după ce Florinel Coman marchează, din nou, din penalty, în urma unui fault comis de Samayoa asupra lui Darius Olaru.

• Poli Iași și FCSB sunt adversare în Superligă/sursa foto: Sport Pictures

Minutul 63 - Ocazie pentru Poli Iași! Jatoba șutează din întoarcere, însă fără prea multă putere, iar mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 54 - Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman pătrunde în careu și șutează la colțul lung, dar trece pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Minutul 30 - GOOOL FCSB! Florinel Coman își aduce echipa în avantaj după ce transformă un penalty obținut tot de el, în urma unui fault în careu.

Minutul 26 - GOOOL Poli Iași! Robert Ion restabilește egalitatea în urma unui șut din prima, de la marginea careului.

Minutul 18 - Ocazie pentru FCSB! Alexandru Băluță primește o pasă în interiorul careului, însă șutul său la colțul scurt este respins în corner.

Minutul 16 - GOOOL FCSB! Alexandru Băluță deschide scorul, profitând de o greșeală în defensiva oaspeților.

A început partida!

Poli Iași - FCSB: echipele de start

Poli Iași: Lung Jr. - Martac, Samayoa, Marchioni, Ispas - Jatoba, Bordeianu, Roman - Stefanovici, Buș, Ion

Rezerve: Ailenei, Katanec, Țincu, F. Ilie, Farcaș, Hrib, Dumitru, Gheorghiță, V. Ilie

Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Ngezana, Dawa, Radunovic - Olaru, Șut, Lixandru - Băluță, Oct. Popescu, Coman

Rezerve: Vlad, Haruț, Pandele, Ganea, Pantea, Radaslavescu

Antrenor: Elias Charalambous

Poli Iași și FCSB s-au întâlnit de 19 ori până acum în campionatul României, de patru ori s-au impus ieşenii, de 11 ori au câştigat „roş-albaştrii”, iar alte patru partide s-au încheiat la egalitate.

Cele două rivale de marți seară s-au întâlni pentru prima oară pe 16 septembrie 2012, pe terenul moldovenilor, meci câștigat de FCSB cu 0-3 (marcatori Alexandru Chipciu - dublă şi Rocha).

O singură remiză albă s-a consemnat în confruntările directe din campionat, pe 28 mai 2015, la Iaşi, în ultima etapă. Graţie acelui punct, bucureştenii au cucerit ultimul titlu din vitrina clubului, potrivit LPF.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României a avut loc pe 20 august 2023, FCSB - Poli Iaşi 2-1, goluri înscrise de Ovidiu Popescu, Darius Olaru, respectiv Gabriel Vaşvari.

Elias Charalambous și-a făcut temele pentru meciul cu Poli Iași

FCSB va face deplasarea marți seară, de la ora 20:30, la Iași, pentru a disputa meciul din etapa #20 din Superliga României cu Poli.

„Urmează ultimul nostru joc din acest an. Foarte, foarte dificil va fi. Va trebui arătăm valoare, să câștigăm. Va fi mai greu decât ultimul meci. Iași e o echipă grea, creează dificultate. Va trebui să suferim și să luăm cele trei puncte. Dar, suntem pregătiți să mergem acolo.

Ne gândim că mâine va fi un meci diferit. Să fiu sincer, m-am uitat la multe meciuri ale Iașiului. Am rămas susprins de maniera în care tratează jocurile. Sunt agresivi. Nu va fi un meci ușor. Trebuie să continuăm forma bună. Meciul trecut a fost bun.

Sărbătorile vin după meci. Trebuie să fim concentrați și focusați pe meciul de mâine. După, vor veni și sărbătorile.

Mai avem multe meciuri. E prea devreme să vorbim despre titlu. Toate echipele pot câștiga acasă, în deplasare, oriunde! Ok, avem o diferență, dar e prea devreme să vorbim despre asta”, a spus Elias Charalambous la conferința de presă.