Pleacă Bogdan Andone de la FC Botoșani după doar patru meciuri?! Anunțul îngrijorător făcut după remiza cu UTA Arad

Bogdan Andone FC Botosani UTA Arad Superliga Bogdan Andone
Data publicarii: Luni 12 Februarie 2024, 20:02
Data actualizarii: Luni 12 Februarie 2024, 20:03

UTA Arad și FC Botoșani s-au duelat în etapa cu numărul 25 din Superliga României, scor 2-2.

Arădenii au condus din minutul 32, după golul marcat de Căpușă, însă Lopez a egalat în minutul 51, iar Gabriel i-a dus pe oaspeți în avantaj, în minutul 56. UTA a rămas în zece oameni după ce Conte a văzut cartonașul roșu direct, în urma unui gest imprudent, iar Lopez a marcat golul egalizator în minutul 90.

Bogdan Andone, la pământ după remiza cu UTA Arad

Bogdan Andone a vorbit la finalul meciului, vizibil dezamăgit de modul în care s-au prezentat jucătorii săi. Antrenorul moldovenilor a lăsat clar de înțeles că ia în calcul o posibilă plecare de la echipă după doar 4 meciuri petrecute pe banca tehnică.

„E greu de acceptat rezultatul până la urmă după jocul din această seară, poate înainte de meci dacă cineva ne spunea că se va termina la egalitate am fi fost mulțumiți parțial, să spun, cu toate că avem nevoie puncte și am pregătit jocul să câștigăm trei puncte. Da.. e greu de acceptat, ținând cont de situațiile pe care le-am avut, unele pur și simplu monumentale, practic, nu știu... ne-am bătut joc de ele.

Situații de singur cu portarul, cred că am avut cel puțin 3-4 situații incredibile, apoi să iei gol în prelungiri când avem șase jucători de talie și portar, e greu de spus ceva. Nu vreau să vorbesc să fac greșeli, o să am o discuție și cu patronul, vom vedea cum vor continua lucrurile.

Vom vedea zilele următoare, (n.r. e posibil să nu mai continuați?) în fotbal e absolut orice posibil. Nu comentez mai multe, vom vedea zilele următoare, mâine probabil. Nu sunt suficiente punctele, nu ne ajută un punct, ne ajută trei puncte, e fotbal, se întâmplă, dar am spus că nu ne permitem să facem greșeli pentru că pur și simplu trec etapele. Mai trece una, mai facem o greșeală, mai pierdem două puncte și la sfârșit o să fim la matineu, din păcate.

Ăsta e adevărul, crud, dureros. Toate meciurile sunt grele, nu există meci ușor, toate echipele au un obiectiv, că e evitarea retrogradării, că e participarea în play-off, lupta e mare. (n.r. nu există niciun punct bun din seara asta?) Că am luat un punct, să spun, dar în condițiile jocului, nici acesta”, a declarat Bogdan Andone la finalul meciului.