Pe primul loc la pauza, doar pe 3 la final! Steaua conduce DETASAT in clasamentul "primelor reprize"! Astra e la 4 puncte, desi are doua meciuri mai mult!

Steaua Astra Liga I Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Marti 24 Decembrie 2013, 18:34
Data actualizarii: Marti 24 Decembrie 2013, 18:40

► Taci, screen! Facem testul asta de Craciun?

Anul fotbalistic 2013 s-a incheiat, oficial, odata cu disputarea restantelor dintre Concordia Chiajna - Viitorul si Astra - Steaua. Iar clasamentul Ligii 1 a adus inca o data surprize destul de mari, campioana en-titre, Steaua, clasandu-se doar pe locul 3, in timp ce doua dintre fostele campioane ale ultimilor ani, Cfr Cluj si Otelul, se regasesc doar pe locurile 7, respectiv 14.

Echipa lui Laurentiu Reghecampf, care a cucerit fara mari probleme titlul sezonului trecut, avand un avans de 16 puncte in fata vicecampionilor de la Pandurii, a intampinat mai multe probleme in acest sezon, oamenii de fotbal motivand acest lucru prin faptul ca stelistii nu s-au intarit asa cum ar fi trebuit.

Desi e doar a treia in clasamentul finalului de an, urmand ca primavara sa consemneze si disputarea celor doua restante, dar si un tur de forta pentru recuperarea punctelor pierdute, dupa cum anunta antrenorul Laurentiu Reghecampf, care se declara increzator in sanse echipei sale, Steaua conduce intr-un alt top.

Mai exact, ros-albastrii sunt campionii de iarna ai 'primelor reprize', Steaua fiind lider in ineditul clasament.

Cu 17 partide disputate din 19, Steaua a bifat 11 victorii si 6 egaluri, fata de cele 13 victorii, 3 egaluri si 3 infrangeri ale Astrei.

Situatia se schimba insa atunci cand vine vorba de clasamentul primelor reprize, Steaua avand un parcurs mult mai bun decat al principalei contracandidate. Concret, Steaua a castigat 11 meciuri la pauza, 3 incheiandu-se la egalitate, iar alte 3 cu infrangerea echipei lui Reghe.

De cealalta parte, Astra are, in 19 meciuri, 8 victorii, 8 egaluri si 3 infrangeri, fiind la doar un punct in fata Petrolului (7 victorii, 10 egaluri si 2 infrangeri).

Infrangerile Stelei la pauza
Etapa VI - deplasare la Medias, impotriva lui Gaz Metan! Steaua a fost condusa cu 2-0 la pauza, dupa golurile marcate de Buzean si Robertson. Filip a reusit insa doua goluri in repriza secunda, iar meciul s-a incheiat 2-2.

Etapa XIII - deplasare la Brasov, impotriva Coronei! Steaua fost condusa cu 1-0 la pauza, dupa un autogol marcat de Szukala. Nicusor Stanciu a adus egalarea in repriza a doua.

Etapa XV - deplasare la Targu Jiu! Steaua a fost condusa cu 1-0 de Pandurii, gratie golului marcat de Eric. A egalat in minutul 49 prin Szukala.

Locul 4, ultimul loc care duce in Europa League, in clasamentul 'final', este ocupat de Pandurii Targu Jiu. Cel al 'pauzei' ar trimite-o insa pe FC Vaslui in preliminariile celei de-a doua competitii europene ca valoare.