Liviu Ciobotariu, mai dur ca niciodată: "Jalnic, penibil!". Doi jucători arătați cu degetul după eșecul cu CFR Cluj

Liviu Ciobotariu CFR Cluj fc voluntari Superliga
Data publicarii: Miercuri 31 August 2022, 21:40
Data actualizarii: Miercuri 31 August 2022, 21:39

FC Voluntari a suferit un eșec usturător în Gruia, contra lui CFR Cluj, scor 0-4, în runda a opta din Liga 1.

Claudiu Petrila a deschis scorul în minutul 32, din lovitură liberă, iar FC Voluntari a rămas în inferioritate numerică din prelungirile primei reprize, după ce Naser Aliji a fost eliminat pentru un fault dur.

Liviu Ciobotariu, discurs dur după CFR Cluj - FC Voluntari 4-0

În repriza secundă, CFR Cluj s-a dezlănțuit, iar echipa lui Dan Petrescu a mai marcat de trei ori: Jefte (53), Hammershoy-Mistrati (80) și Yeboah (88).

Liviu Ciobotariu, antrenorul lui FC Voluntari, a avut un discurs dur la finalul partidei, fiind foarte nemulțumit de rezultatul final, dar și de greșelile unor jucători precum Popa sau Meleke.

"Foarte multe n-ar fi de spus. E clar că echilibrul s-a rupt în prima repriză, când Nasser a primit cartonașul roșu. Noi am început bine, am avut două situații bune prin Nemec, însă este clar că n-am reușit să ținem pasaul cu cei de la CFR. Am arătat rău. Chiar dacă am rămas în 10 oameni, nu trebuia să primim încă trei goluri. Un joc slab, nu suntem într-o formă bună. Va trebui să ne revenim cât mai repede pentru că jucăm sâmbătă un meci foarte important cu Rapid.

Ne lipsesc agresivitatea și luciditatea în fața porții. Am făcut două cadouri, dacă nu trei, la golurile primite. Am avut două goluri pe care le puteam evita. Mă refer la Mihai Popa, care a greșit la două goluri, plus că la al treilea gol Meleke îi pasează adversarului și primim gol. Am vorbit cu jucătorii înainte de joc, le-am spus că, în momentul în care joci cu o echipă ca CFR și FCSB, orice greșeală ne costă.

Așa s-a întâmplat. Am făcut act de prezență. Atât jucătorii, cât și eu. E clar că nu mai suntem aceeași echipă din sezonul trecut. Nu mai aveam aceeași determinare, același spirit, aceeași încredere. În sezonul trecut, rezultatele ne-au ținut. Am avut o serie de șase rezultate pozitive și am mers bine.

În seara asta am arătat jalnic, penibil. Am rămas în 10 oameni, dar asta nu înseamnă că trebuia să încasăm 4 goluri. Îmi asum acest rezultat. Important e să ne trezim cât mai repede. E greu de digerat un rezultat de 4-0. În sezonul trecut, cred că o singură dată am pierdut la patru goluri. E o problemă pe care eu trebuie să o reglez", a spus Liviu Ciobotariu, după meci.

După 8 etape, FC Voluntari ocupă locul 12, cu doar 8 puncte acumulate în primele 8 etape.