VIDEO Laszlo Dioszegi a răbufnit după încă un meci cu scandări xenofobe: "S-a văzut foarte clar! Nu e frumos, suntem în secolul 21"

Data publicarii: Luni 22 August 2022, 20:15
Data actualizarii: Luni 22 August 2022, 20:15

Partida U Cluj - Sepsi Sfântu Gheorghe 0-1 a fost întreruptă pentru 10 minute în prima repriză din cauza scandărilor xenofobe ale fanilor gazdelor la adresa Ungariei.

În minutul 26, arbitrul de centru Sebastian Colțescu a întrerupt meciul din cauza scandărilor xenofobe ale fanilor lui U Cluj la adresa Ungariei. Jucătorii au fost trimiși la vestiare, iar jocul s-a relut abia după 10 minute.

Laszlo Diosegi: "Deja nu mai sunt afectat de scandările xenofobe, dar nu e frumos"

Scandările fanilor lui U Cluj, precum "Afară cu ungurii din țară!", au venit în contextul în care Șepcile Roșii au înfruntat Sepsi Sfântu Gheorghe, formație sprijinită de Guvernul Ungariei.

La finalul partidei de pe Cluj Arena, Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi, și-a felicitat jucătorii pentru victorie, însă s-a arătat dezamăgit de comportamentul fanilor gazdelor, spunând că astfel de scandări ar trebui să înceteze.

"Da, sunt mulțumit. A fost un meci pe un teren foarte greu și am reușit să câștigăm. Starea terenului  fost foarte slabă. Un meci foarte greu, trebuie să felicit băieții. Au luptat exemplar, dar nu a fost un meci forte frumos pentru telespectatorii neutri, din păcate.

În fotbal nu trebuie să existe ură. Fotbalul este făcut pentru spectacol. Fotbalul trebuie să ne unească, nu să ne învrăjbească și să facă asemenea chestii. Nu cred că are rost să comentez eu. S- a văzut foarte clar, lucrurile trebuie să intre în normal pentru că suntem în secolul 21. Deja nu mai sunt afectat, nu e prima oară, dar nu e un lucru frumos", a spus Laszlo Dioszegi.

Înaintea înteruperii partidei, fanii lui U Cluj au afișat și un banner cu mesajul: "4 iunie 1920 / 4 august 1919 / Ținutul Secuiesc nu există!".

"Tratatul de la Trianon document sfânt / Atestă granițele pentru al nostru pământ", a fost un alt mesaj afișat de galeria lui U Cluj.