Jurgen Klopp a răbufnit la adresa fanilor lui Liverpool: ”Nu sunt deloc fericit!” De ce i-a sărit muștarul neamțului

Liverpool Jurgen Klopp Premier League Superliga Jurgen Klopp
Data publicarii: Joi 21 Decembrie 2023, 10:03
Data actualizarii: Joi 21 Decembrie 2023, 10:02

Liverpool a jucat cu West Ham miercuri seară în sferturile de finală din Carabao Cup, meci încheiat 5-1 în favoarea ”cormoranilor”.

Formația dirijată de Jurgen Klopp a avut o demonstrație în forță pe ”Anfield” miercuri seară. Elevii antrenorului au reușit să marcheze cinci goluri și să câștige împotriva ”ciocănarilor”, într-o partidă dominată de la cap la coadă.

Jurgen Klopp a răbufnit la adresa fanilor lui Liverpool: ”Luați-vă bilete altundeva!” De ce i-a sărit muștarul neamțului

După meci, Jurgen Klopp s-a dezlănțuit la adresa fanilor lui Liverpool și a subliniat faptul că nu e mulțumit de atmosfera generată de suporterii veniți pe Anfield Road la jocurile ”cormoranilor”.

La fel ca în partida din weekend cu rivala Manchester United, suporterii trupei din Merseyside au fost ”admormiți” și cu West Ham, fapt care l-a scos din sărite pe Jurgen Klopp, mai ales că fanii de pe ”Anfield” sunt renumiți pentru atmosfera incendiară pe care o creează.

”Nu sunt deloc fericit cu atmosfera din spatele meu. Mă întreb ce își doresc ei. Avem nevoie de Anfield în forță, fără să fie nevoie să argumentăm de ce. Dacă nu te simți pregătit, atunci dă-i biletul tău altcuiva”, a spus Jurgen Klopp, citat de jurnalistul sportiv Fabrizio Romano.

În campionat, Liverpool se află pe locul doi cu 38 de puncte, după 17 etape desfășurate. 11 victorii, cinci rezultate de egalitate și o singură înfrângere a înregistrat până acum echipa din Merseyside.

Liverpool - West Ham 5-1

Dominik Szoboszlai a deschis scorul în minutul 28, în prima repriză. Doar că recitalul a început cu adevărat în partea secundă, când ”cormoranii” au marcat alte patru goluri și au făcut show pe ”Anfield”.

Curtis Jones a dus scorul în minutul 56 la 2-0, iar Cody Gakpo a marcat golul trei pentru Liverpool în minutul 71. Șase minute mai târziu, Jarrod Bowen a micșorat diferența.

Doar că Liverpool a reușit să puncteze din nou pe teren propriu, în fața suporterilor săi. Trent Alexander-Arnold i-a servit pe Mohamed Salah (minutul 82) și pe Curtis Jones (minutul 84), iar tabela de marcaj a fost închisă la 5-1.