Jucătorul de la FCSB care l-a impresionat pe Basarab Panduru: "E din cale afară! Mă aștept să mai dea 10"

FCSB Andrea Compagno Basarab Panduru UTA Arad Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 23:56
Data actualizarii: Luni 17 Octombrie 2022, 00:03

FCSB a învins UTA Arad, scor 2-1, în runda cu numărul 14 din Superliga, iar vicecampioana României a ajuns la trei victorii consecutive în campionat.

FCSB a deschis scorul în minutul 16, când Darius Olaru a expediat un șut plasat din afara careului, iar vicecampioana și-a majorat avantajul în minutul 89. UTA a redus rapid din handicap, în minutul 90+1, prin Claudiu Keșeru, însă nu a fost suficient pentru oaspeți.

Basarab Panduru îl laudă pe Andrea Compagno: "Sigur mai dă 10 goluri!"

După meciul de pe Arena Națională, Basarab Panduru a rămas impresionat de numărul mare de goluri al lui Andrea Compagno în startul acestui sezon. Italianul este lider în clasamentul golgheterilor, cu 10 reușite în 17 meciuri - 5 goluri la FC U Craiova și 5 la FCSB.

Fostul internațional este convins că Andrea Compagno va reuși să treacă fără probleme de borna de 20 de goluri în acest sezon, având în vedere că este și executantul obișnuit al loviturilor de pedeapsă.

"Mi se pare rezultatul corect, adică FCSB merita să câștige. Ocaziile mai clare le-au avut. Cordea, Coman, Oaidă, nu mai vorbesc de faza din minutul 90+4, când Olaru scapă singur cu portarul. Și cei de la UTA au făcut un meci bunicel, au părut tot timpul periculoși, dar fără mari ocazii. Golul lui Keșeru vine destul de târziu, 90+1, dar per ansamblu cred că e meritată victoria.

Foarte multe goluri marcate de Compagno! La Craiova, 7 meciuri, 5 goluri. La FCSB, 5 goluri în 6 meciuri. Nu sunt multe? Pentru campionatul nostru? Din cale afară! Dacă merge așa te trezești cu 30 de goluri! În 27 mă aștept să mai dea 10. Mai are 27 de meciuri, 5 sigur vor fi din penalty. 5 trebuie să le dea din acțiune.

Jocul lui e ăla la care ne așteptam. Nu se mai vede atât de mult în jocul echipei, dar e acolo, stă, e periculos. Are și o bară în primă repriză. În rest, nicio acțiune, dar golurile astea mi se par multe rău", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

După 12 meciuri jucate, FCSB a urcat pe locul 7, cu 17 puncte. Pentru vicecampioana României urmează tot un meci cu UTA Arad, însă în grupele Cupei României.

Marcel Pușcaș, pe 5 septembrie: "Compagno dă 30 de goluri la FCSB, dar trebuie să fie uitat în teren. Dacă nu, mă las de fotbal"

După ce Andrea Compagno a fost vândut de FC U Craiova la FCSB, Marcel Pușcaș, președintele oltenilor, a făcut un pariu cu Gigi Becali și a garantat că Andrea Compagno poate înscrie un număr uriaș de goluri în acest sezon dacă va fi lăsat să joace meci de meci și nu se va pune presiune pe el.

"Dacă se uită domnul Becali și vrea ca cineva să-i dea 30 de goluri anul ăsta, trebuie să-l uite domnul Becali în teren. Din minutul 1, până în minutul 90. Până în vară.

Dacă nu dă 30 de goluri, nu mă mai ocup de fotbal în viața mea. Dar îl uiți în teren, din minutul 1, până în minutul 95, indiferent că îl huiduie, că îl ceartă. Uită-l acolo! Dacă îl schimbi în minutul 25 și mai spui că nu știu ce face, iar apoi îl bagi în minutul 80...", a spus Marcel Pușcaș, la emisiunea Ora Exactă în Sport, de la Pro Arena.