EXCLUSIV Ionuț Lupescu s-a lămurit, după ce a văzut-o pe Rapid în derby-ul cu Dinamo

Ionut Lupescu Dinamo - rapid Rapid Superliga
Data publicarii: Marti 30 Ianuarie 2024, 14:59
Data actualizarii: Marti 30 Ianuarie 2024, 15:04

Rapid a câștigat chinuit derby-ul cu penultima clasată Dinamo, scor 2-1, în etapa cu numărul 23 din Superliga României.

Giuleștenii aveau nevoie de o victorie pentru a se menține în cursa pentru podium. Jayson Papeau a deschis scorul în minutul 44, dar Rapid nu a reușit să intre cu avantaj la pauză. Hakim Abdallah a restabilit egalitatea în minutul 45+1, după ce a înscris superb cu călcâiul.

Ionuț Lupescu a dat verdictul despre Rapid

Echipa lui Cristiano Bergodi a dat lovitura în minutul 90, prin Burmaz, care a înscris din pasa lui Cristi Săpunaru pentru 2-1. Chiar dacă a plecat cu toate cele trei puncte de pe Arena Națională, Rapid nu a impresionat.

Ionuț Lupescu, oficialul CS Dinamo, spune că rivalii de la Rapid nu pot spera la prea multe în acest sezon.

„După cum i-am văzut jucând cu Dinamo, nu-mi inspiră prea multă încredere”, a spus Ionuț Lupescu, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru PRO TV.

Dinamo, cel mai slab atac din Superligă

După 23 de etape, Dinamo rămâne cu doar patru victorii până acum în Superligă, ambele obținute cu FC Voluntari și FC Botoșani (tur și retur).

De asemenea, ”câinii” au și cel mai slab atac din campionat, cu doar 14 goluri marcate, dar și una dintre cele mai slabe apărări, cu 34 de goluri încasate.

Dinamo va juca tot în deplasare după meciul de la Craiova. Farul Constanța va fi următoarea adversară a echipei lui Zeljko Kopic, după care va urma meciul de pe teren propriu cu Oțelul Galați.