Ilie Dumitrescu laudă un club din Liga 1: ”Arată foarte bine”

Ilie Dumitrescu Otelul Galati Superliga Superliga Ilie Dumitrescu / Sursa foto: Instagram
Data publicarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 09:20
Data actualizarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 09:19

Oțelul Galați a remizat cu CFR Cluj marți seară, în etapa #28 din sezonul regulat al Superligii României, scor 2-2.

După un final încins la Galați, CFR Cluj a irosit șansa de a se apropia de liderul din clasament, FCSB, și riscă acum să piardă poziția a doua în cazul în care Rapid o va învinge pe UTA Arad miercuri, în etapa intermediară a campionatului.

Ilie Dumitrescu, fost internațional român, a lăudat-o pe Oțelul care i-a făcut față cu brio fostei campioane a României. De asemenea, Ilie Dumitrescu a precizat faptul că tot ce se întâmpla la Galați e meritul lui Dorinel Munteanu, care a preluat clubul încă din ligile inferioare.

”Nu retrogradează Oțelul niciodată. N-ai cum să retrogradezi. Ăsta e proiectul lui Dorinel Munteanu. E proiectul ideal să iei echipa din Liga 3, să ajungi în Liga 1 și să ajungi la un moment dat să ajungi în play-off.

Nu știu cine este preparator fizic sau dacă Dorinel Munteanu face pregătirea, dar echipa arată foarte bine din punct de vedere fizic.

Dorinel Munteanu este ca un manager în Premier League. Sunt momente bune în fiecare joc, este o echipă lucrată”, a spus Ilie Dumitrescu, potrivit DigiSport.

Oțelul Galați se află în a doua jumătate a clasamentului, pe locul 11, cu 33 de puncte obținute după 28 de etape. Formația dirijată de Dorinel Munteanu a consemnat, așadar, șase victorii, 15 remize și 11 eșecuri.

Oțelul Galați - CFR Cluj 2-2

Alexandru Pop a deschis scorul în minutul 36 cu o execuție de vis, la care Răzvan Sava nu a putut face nimic. Philip Otele a restabilit însă egalitatea în minutul 45, chiar înainte de pauză.

În partea secundă, ardelenii au fost aduși în avantaj, grație reușitei lui Pangiotis Tachtsidis din minutul 88, din lovitură de pedeapsă, doar că gălățenii au salvat punctul în minutul 90+6, prin Juri Cisotti, tot din penalty.