Cum a reacționat antrenorul lui Ajax, după a opta partidă fără victorie

ajax Eredivisie Maurice Steijn Superliga
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 18:20
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 18:19

Utrecht - Ajax s-a încheiat 3-4.

Formația dirijată de Maurice Steijn a ajuns, în consecință, la a opta partidă fără victorie din toate competițiile. Mai mult, Ajax Amsterdam se clasează pe locul 17 în Eredivisie.

Maurice Steijn a vorbit în urma înfrângerii de pe stadionul „Galgenwaard” și a subliniat că încă mai speră că va reuși să întoarcă lucrurile la Ajax.

• De asemenea, tehnicianul a precizat că simte în continuare susținerea oamenilor de la club, jucătorilor și al staff-ului său

„O să rămân combativ pentru a schimba lucrurile pentru acest club. Simt sprijinul și cred că voi rămâne principal. Când pătrund în club, simt sprijinul oamenilor, al jucătorilor și al staff-ului meu”, a spus Maurice Steijn, citat de jurnalistul sportiv Fabrizio Romano.

Pe finalul meciului cu FC Utrecht, în minutul 89, arbitrul Higler a întrerupt partida de pe stadionul „Galgenwaard”, din cauza faptului că un pahar a fost aruncat pe teren, la 3-3. După ce s-a reluat meciul, Ajax s-a pierdut, iar Fraulo a dus scorul la 4-3 în minutul 90. Pentru trupa lui Maurice Steijn continuă, astfel, seria negativă din Eredivisie.

Dezastru la Amsterdam! De când nu a mai câștigat Ajax și ce loc ocupă în campionat

După șapte meciuri desfășurate în campionatul Țărilor de Jos, Ajax se află pe locul 17, penultima poziție, cu doar cinci puncte înregistrate. În consecință, trupa lui Steijn a obținut o singură victorie, două rezultate de egalitate și patru înfrângeri.

În Eredivisie, singurul meci câștigat de Ajax Amsterdam a fost în prima etapă, cu Heracles, scor 4-1. De atunci, a urmat o serie negativă pentru neerlandezi, care nu s-au regăsit nici după nouă runde disputate.

În clasament, PSV se situează pe primul loc cu 27 de puncte. Alkmaar ocupă poziția a doua cu 25 de puncte, în timp ce Twente, dacă o va învinge pe Heracles, o va devansa pe Feyenoord (23p) și va completa podiumul cu 24 de puncte.