FC Hermannstadt - FC Voluntari Marius Maldarasanu Superliga Superliga Marius Măldărășanu / Hermannstadt
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 20:15
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 20:14

Cele două cluburi s-au întâlnit în a noua etapă din sezonul regulat al Superligii României.

FC Hermannstadt - FC Voluntari s-au confruntat pe Stadionul Municipal din Sibiu. Partida s-a încheiat 3-1, iar la centru a stat Ovidiu Hațegan, penrtu care a fost al treilea meci pe care l-a arbitrat de când a revenit.

După meci, Marius Măldărășanu, antrenorul sibienilor, a subliniat faptul că primul gol a fost încasat dintr-o greșeală. De asemenea, tehnicianul a evidențiat că repriza secundă elevii săi au început-o moale, doar că și-au dat, ulterior, drumul la joc.

Pentru Marius Măldărășanu, partida cu FC Voluntari a fost a 85-a de când se află pe banca tehnică a celor de la FC Hermannstadt. Conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt, antrenorul a înregistrat până acum o medie de 1.73 puncte pe meci.

„Trăim periculos. Jocul greșeala așteaptă. Am greșit, am primit gol. În prima repriză a fost ca după vacanță, am început moale, ei au schimbat sistemul. Golul a venit pe o diagonală. Mă bucur că băieții au înțeles ce le-am spus la pauză. Anul trecut eram mai umili, nu ne dădeam la o parte de la munca de jos.  Acum, nu că nu fac efort, dar sunt momente în care nu cobori, și plângi după aceea. Au ieșit cu o atitudine foarte bună, am întors rezultatul rapid și cred că e victorie meritată.

Trebuie să ai inspirație. Sunt meciuri în care și suporterii își dau seama de schimbări. Schimbările erau poate previzibile. Se spune că e inspirația antrenorului, dar ei trebuie să își facă treaba. Mă bucur pentru Iancu, pentru că aici suferim puțin, jucătorii under nu au încredere. Datorită unor jocuri bune, lumea lăudând echipa, unii jucători s-au simțit mai buni, iar pe parcursul acestui început de campionat, vor să rămână mai sus, ca să avem numeric jucători în față.

Le-am spus să facem efort în defensivă. Le-am spus că vom marca, eu zic că avem echipă bună și am avut ocazii în toate meciurile. Am intrat relaxați în joc. Vom avea cinci jocuri în două săptămâni. Apare și oboseala, dar să sperăm că vom fi inspirați. Jucătorii care intră să dea totul, trebuie să gestionăm bine această perioadă. Contează foarte mulți ca toți să fie pregătiți”, a spus Marius Măldărășanu.

FC Hermannstadt - FC Voluntari 3-1

FC Voluntari a deschis scorul în prima repriză. Runar Sigurjonsson s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a reluat cu o lovitură perfectă de cap în plasă, fără să-i dea lui Cătălin Căbuz vreo șansă de a salva balonul.

În repriza secundă, FC Hermannstadt a întors însă soarta meciului. Dragoș Iancu (minutul 51), Daniel Paraschiv (minutul 57) și Petrișor Petrescu (minutul 84) au marcat pentru sibieni și au adus cele trei puncte echipei.