Andrea Mandorlini dă afară un jucător important de la CFR Cluj: ”Un băiat bun, îi doresc tot binele”

Andrea Mandorlini CFR Cluj Jefte Betancor Superliga Andrea Mandorlini, antrenor CFR Cluj / Foto: Imago Images
Data publicarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 18:43
Data actualizarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 18:43

CFR Cluj va începe returul în deplasare, la Iași, împotriva celor de la Politehnica.

La conferința de presă premergătoare jocului, Andrea Mandorlini (63 de ani), antrenorul fostei campioane, a anunțat că unul dintre cei mai importanți jucători ai CFR-ului este OUT din echipă pentru următoarele partide.

Jefte Betancor (30 de ani) și-a dorit să prindă mai multe minute în echipa fostei campioane, dar antrenorul italian nu i-a putut îndeplini această cerință, astfel că l-a exclus pe spaniol din proiect.

Mandorlini a lăsat de înțeles că Jefte ar urma să plece, dar și că ardelenii caută întăriri pentru perioada de mercato din iarnă.

Andrea Mandorlini: ”El își dorea să joace mai mult”

„Jefte este afară din acest proiect, din echipa noastră. El este un băiat bun şi îi doresc tot binele. El a jucat multe meciuri la noi, îşi dorea să joace mai mult, mie îmi pare rău pentru el. El a decis asta. El îşi dorea să joace mai mult şi eu nu îi pot promite asta, indiferent de numele pe care îl are.

După meciul cu Iaşi avem o pauză, apoi şase meciuri foarte grele şi perioada de mercato. Noi ne concentrăm doar asupra meciului cu Iaşi. Urmărim profiluri de jucători, dar concentrarea noastră este pe aceste meciuri. Sunt convins că în mercato directorii sportivi vor face o treabă foarte bună, aşa cum am făcut-o mereu", a spus Mandorlini, la conferința de presă.

Jefte a evoluat ultima oară în meciul dintre CFR Cluj și Farul Constanța, câștigat de ardeleni cu 3-1. Titularizat de Mandorlini, ibericul a fost înlocuit la pauză.

În acest sezon, atacantul a evoluat în 17 partide pentru fosta campioană, în toate competițiile, reușind să înscrie de două ori și să ofere două pase decisive.