"Sunteți grozavi!" Prima reacție după ce David Popovici s-a clasat pe 7 în finala de la 100 m liber

david popovici carmen bunaciu david popovici finala 100 m liber Jocurile Olimpice David Popovici, locul 7 la 100 m liber
Data publicarii: Joi 29 Iulie 2021, 06:18
Data actualizarii: Joi 29 Iulie 2021, 06:28

Sportivul în vârstă de 16 ani a încheiat cursa de la Tokyo cu timpul de 48,04.

Carmen Bunaciu (59 de ani), una dintre marile campioane ale înotului românesc, le-a transmis lui David Popovici și antrenorului său, Adrian Rădulescu, un mesaj emoționant, imediat după ce sportivul în vârstă de 16 ani a încheiat pe 7 finala de la 100 m liber de la Tokyo.

David Popovici, locul 7. Mesajul lui Carmen Bunaciu

"A fost o finală fantastică la 100 m liber, locul 7 pentru David, în lupta cu mult mai experimentații săi adversari. Felicitări juniorului nostru și antrenorului Adrian Rădulescu. Sunteți grozavi, multă baftă în continuare", a scris Carmen Bunaciu, pe o rețea de socializare.

David Popovici s-a clasat pe locul 7 în finala probei de 100 m liber, joi, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu timpul de 48 sec 04/100. Popovici (16 ani) se calificase cu al cincilea timp din semifinale (47 sec 72/100), care ar fi însemnat locul patru în finală. La începutul lunii, Popovici stabilea un nou record mondial de juniori la Roma la 100 m liber, 47 sec 30/100, cucerind şi medalia de aur la Europenele de juniori.

David Popovici, locul 7. Starul Caeleb Dressel a luat aurul

Americanul Caeleb Dressel a cucerit aurul la Tokyo în proba de 100 m liber, cu timpul de 47 sec 02/100, nou record olimpic. Australianul Kyle Chalmers s-a clasat pe locul secund, la 06/100, iar al treilea a fost rusul Kliment Kolesnikov, la 42/100. Dressel a obţinut a doua medalie de aur la Tokyo, după cea cu ştafeta de 4x100 m liber. Multiplul campion mondial a luat două medalii de aur şi la Rio, în urmă cu cinci ani, cu ştafetele de 4x100 m liber şi 4x100 m mixt.