Magdeburg a scris istorie în finala Ligii Campionilor la handbal masculin! Victorie după 21 de ani + Ce s-a întâmplat în finala mică

Liga Campionilor la Handbal Masculin EHF Champions League Kielce magdeburg Handbal
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 18 Iunie 2023, 23:24
Data actualizarii: Duminica 18 Iunie 2023, 23:28

Magdeburg și Kielce s-au duelat pentru trofeul Ligii Campionilor la handbal masculin, scor 30-29.

Kielce părea favorită în finala desfășurată pe Lanxess Arena din Koln, sub privirile a 19.500 de oameni, însă deznodământul a fost altul. Deși gruparea poloneză a intrat cu un avantaj de două goluri la pauză, scor 13-15, Magdeburg a reușit să egaleze și să trimită meciul în prelungiri.

Gruparea germană a „tremurat” în prelungiri, când Szymon Sicko a aruncat puternic, însă mingea a fost blocată, iar Magdeburg a câștigat trofeul Champions League la 21 de ani după primul titlu. Astfel, Kielce a pierdut a doua finală consecutivă, după ce anul trecut s-a văzut învinsă de Barcelona la aruncările de la șapte metri.

Gisli Kristjansson, cel mai bun om deși s-a scris că nu joacă finala

Gisli Kristjansson, extrema stângă a lui Magdeburg, era anunțat ca incert pentru finală după ce a ieșit accidentat din semifinala cu Barcelona. Spre surprinderea tuturor, islandezul a apărut în echipa germană, iar după 15 minute de joc a fost trimis în teren, iar prezența i-a fost simțită imediat.

Cu șase goluri marcate, două dintre ele în prelungiri, Kristjansson a fost numit MVP-ul finalei. Cei mai buni marcatori ai meciului au fost Kay Smiths pentru nemți și Alex Dujshebaev pentru Kielce.

Barcelona, medaliată cu bronz în finala mică cu PSG

Finala mică s-a jucat între Barcelona și Paris Saint-Germain, cu catalanii impunându-se fără drept de apel, scor 37-31. Barca a reușit să prindă un avantaj de opt goluri după doar 12 minute de joc, datorită jocului bun al extremelor, care au înscris împreună 11 goluri doar în  prima repriză.

Astfel, Paris a pierdut pentru prima dată locul al treilea din cele cinci participări pe care le-a bifat până acum.

S-a scris istorie și în finala mică, după ce Aleix Gomez a devenit marcatorul all-time al FINAL4, după ce a înscris patru goluri, atingând borna de 70, scrie ehfcl.eurohandball.com