Romania-Spania 16-31 | UMILINTA TOTALA! Spania invinge Romania la 15 goluri diferenta, a doua cea mai dura infrangere a nationalei la Mondiale

Cristina Neagu Romania Tomas Ryde Handbal
Data publicarii: Sambata 30 Noiembrie 2019, 10:17
Data actualizarii: Sambata 30 Noiembrie 2019, 12:45

Romania a pierdut la mare scor contra Spaniei.

Spania invinge clar Romania, scor 16-31, in primul meci de la Mondialul din Japonia! Este a doua cea mai dura infrangere din istoria campionatelor mondiale: Franta ne-a invins in 2011 la 19 goluri diferenta, scor 20-39!

Ibericele au debutat in forta, 0-3, motiv pentru care Tomas Ryde a introdus-o imediat pe Cristina Neagu. Romania a parut sa revina si a tinut aproape pana in minutul 15, cand selectionerul a decis sa scoata portarul si sa atace cu 7 jucatoare contra 6. Tactica nu a dat roade, motiv pentru care tricolorele au incasat multe goluri rapid, chiar si din poarta in poarta prin Navarro.

La pauza a fost 9-16, iar in repriza a doua scorul a capatat proportii pe fondul unui joc precis al Spaniei, dublat de uriasele greseli ale jucatoarelor noastre, atat in atac, cat si in aparare. Pe parcursul meciului, Gabriela Perianu a sutat de 6 ori pe langa poarta, reusind un singur gol.

In total, Romania a inscris doar 16 goluri din 41 de aruncari!

Pentru tricolore urmeaza meciul cu Senegal de maine, ora 11 (ora Romaniei). Avand in vedere evolutia de astazi, partida de maine se anunta si ea dificila, africanele punand mari probleme Muntenegrului: 25-29 (15-14 la pauza).

Min. 60: Scor final 16-31!

Min. 57: Incredibil! Polocoser rateaza si ea de la 7 metri!

Min. 55: Pintea rateaza o lovitura de la 7 metri, recupereaza imediat, insa portarul iberic pareaza din nou!

Min. 54: Spania inscrie de doua ori mai multe goluri de cat Romania, iar Ryde cere timeout!

Min. 47: Ibericele continua sa inscrie din toate pozitiile: 13-24!

Min: 43: Gol Neagu! Al saselea gol al partidei pentru capitanul Romaniei.

Min. 42: Tricolorele rateaza si in superioritate numerica! Iuganu trimite mingea in transversala din extrema stanga.

Min. 40: Antrenament cu public pentru Spania! Romania a inscris doar de 2 ori in primele 10 minute ale celei de-a doua reprize!

Min: 37: Fernandez duce diferenta la 10 goluri, cea mai mare de pana acum!

Min. 35: Romania iroseste atac dupa atac, iar Spania inscrie al 19-lea gol!

Min. 33: Portarul Navarro inscrie al doilea gol din poarta in poarta!

Min. 32: Pristavita inscrie primul gol al primei reprize din inter dreapta si reduce diferenta la 5 goluri.

Min. 30: Pauza! Scor 9-16.

Min. 28: Romania rateaza din nou pe pozitional, iar ibericele ne taxeaza imediat: 9-15

Min. 26: Fraga Fernandez inscrie din nou de la 7 metri si scorul ia proportii: 8-13, cea mai mare diferenta de pana acum!

Min. 24: Dumanska apara din nou! 3 interventii fabuloase ale portaritei noastre!

Min. 21: Momente bune de joc pentru Romania, cu 3 goluri consecutive! Patricia Vizitiu patrunde pe culoar si obtine o lovitura de la 7 metri + eliminare de 2 minute. Cristina Neagu executa sigur si strange scorul la 8-10!

Min. 19: Gabriela Perianu inscrie primul sau gol, dupa ce la precedentele suturi a ratat cadrul portii. Romania reduce diferenta: 7-10!

Min. 15: Tomas Ryde scoate portarul pentru a ataca cu 7 jucatoare, dar nu profitam si Navarro inscrie in poarta in poarta.

Min 12: Dumanska intra in poarta, iar Pena rateaza prima aruncare de la 7 metri pentru Spania! Scorul ramane 4-6.

Min. 10: Pristavita vede prima eliminare de 2 minute in tabara Romaniei. Ibericele se desprind din noul la 3 goluri, scor 3-6.

Min. 4: Cristina Neagu intra pe teren si reduce diferenta de la 7 metri, scor 2-3

Min. 3: Spania inscrie primele 3 goluri din lovitura de la 7 metri.

Info: Cristina Neagu nu a inceput partida titulara.

Min.1: A inceput partida!

Tricolorele incep tare competitia din Japonia, impotriva punternicei nationale iberice, una dintre pricipalele contracandidate la calificarea in Main Round. In aceasta faza a competitiei, fiecare pun conteaza, deoarece formatiile care se vor califica mai departe vor pleca cu punctele obtinute impotriva echipelor calificate din propria grupa.

Spania este victima noastra traditionala, luand in considerare confruntarile directe: Romania a invins in 6 din ultimele 7 meciuri, ultima victorie fiind la EURO 2018, scor 27-25. Ibericele ne-au invins cel mai recent in 2015, la Campionatul Mondial din Danemarca, scor 26-18. Atunci, acestea au terminat grupa principala peste noi, insa nu au ajuns in semifinale, spre deosebire de nationala Romaniei care a cucerit medalia de bronz, prima medalie mondiala dupa o pauza de 10 ani.

Moralul lotului Romaniei a fost zguduit inaintea plecarii in Japonia, din cauza unui scandal imens de dopaj. Agentia Nationala Antidoping a notificat 3 jucatoare de la Corona Brasov - Daciana Hosu, Bianca Bazaliu si Cristina Laslo - ultimele 2 fiind si componente ale lotului nationalei.

Acestea sunt suspecte ca ar fi folosit un tratament interzis cu laser intravenos. Initial, doar Laslo si Bazaliu au fost lasate acasa, dar staff-ul tehnic a revenit asupra deciziei si a decis sa nu le includa in lot nici pe Eliza Buceschi si Daria Bucur, ambele de la Corona Brasov.

In locul lor au fost convocate de urgenta Anca Polocoser, Patricia Vizitiu si Elena Dache.

Dupa ce lotul a fost refacut, planurile au fost date peste cap, iar Tomas Ryde a reconsiderat obiectivul nationalei la acest turneu final.

"Luni dimineata ma intrebam daca aceasta este echipa cu care sa ne luptam la medalii, acum este vorba despre supravietuire", a declarat suedezul.

Se poate baza selectionerul Tomas Ryde pe Cristina Neagu, principala arma a Romaniei in atac?

Cristina Neagu, jucatoarea spre care se indreapta toti ochii la acest campionat, a revenit de putina vreme dupa accidentarea suferita in 2018, la EURO. Ea nu a evoluat in primul meci de pregatire al nationalei, dar a bifat minute in cel de-al doilea, impotriva Olandei.

Tomas Ryde a vorbit pentru GSP, dupa ultimul antrenament: "Neagu nu este 100% OK, situatia e putin complicata. Daca e sa notam pe o scara de la 1 la 10, Cristina este undeva la nivelul 5, nu se poate antrena la capacitate maxima"

Romania face parte din Grupa C, alaturi de Ungaria, Spania, Muntenegru, Kazahstan si Senegal. Primele 3 clasate se califica in Main Round.