FOTO ȘI VIDEO Dunărea Brăila, victorie după un meci dramatic cu Rapid. Cum arată clasamentul în Liga Națională de handbal feminin

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 19:52
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 20:07

Partidele din Liga Florilor sunt transmise în direct de Pro Arena și VOYO.

HC Dunărea Brăila a învins-o pe CS Rapid Bucureşti cu scorul de 28-27 (16-12), miercuri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a cincea a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Golul marcat de belarusa Maria Kanaval în ultimele secunde a adus a treia înfrângere în campionat pentru vicecampioana Rapid.

Dunărea a condus prima repriză, în care a condus cu 16-11, dar la pauză avea doar patru goluri avans, 16-12. În repriza secundă, brăilencele au condus cu 26-22 (min. 52), Rapid a egalat, 27-27, când mai erau 11 secunde, dar a pierdut.

Jelena Zivkovic a marcat 7 goluri pentru gazde, iar Kristina Liscevic a înscris 4 goluri. Portarul Elena Şerban a avut 11 intervenţii.

De la Rapid s-au remarcat Dorina Korsos (6 goluri), Sorina Grozav (6) şi Andjela Janjusevic (5).