FOTO ȘI VIDEO Dinamo - Vaslui 39-29. Fiesta în Ștefan cel Mare FOTO + VIDEO. Echipa lui Xavi Pascual, matematic campioană în Liga Zimbrilor

dinamo handbal CSM Constanta Liga Zimbrilor Handbal
Data publicarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 19:02
Data actualizarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 19:23

Urmărim și comentăm împreună meciurile din Liga Zimbrilor pe www.sport.ro și facebook.com/sport.ro.

Dinamo - Vaslui 39-29 (21-15)

Dinamo s-a impus sâmbătă seara, scor 39-29, în fața echipei CSM Vaslui și a devenit matematic campioană.

Dinamo are în palmares 19 titluri naţionale, 7 trofee Cupa României, cinci Supercupe şi o Cupă a Campionilor Europeni (1965). În sezonul 2022-2023, formaţia antrenată de Xavi Pascual a trecut, în premieră în acest format al Ligii Campionilor, de faza grupelor, fiind eliminată în optimi de cvadrupla câştigătoare a trofeului, THW Kiel.

• Titlul din 2023, al 7-lea consecutiv şi al 19-lea în total, nu-i aduce însă lui Dinamo Bucureşti garanţia participării directe în Liga Campionilor, fiind nevoită să aştepte un wild-card din partea EHF.

Min.60 Dinamo - Vaslui 39-29. Fanii trăiesc în picioare ultimul minut și scandează "Campioniiii, Campioniii, OLE-OLE-OLE!"

Min.52 Dinamo - Vaslui 35-21 Akimenko mărește avantajul gazdelor. Atmosferă de sărbătoare în sala din Complexul Dinamo, Xavi Pascual rulează tot lotul.

Min.39 Dinamo - Vaslui 28-19 Înscrie și căpitanul Vali Ghionea.

Min.37 Dinamo - Vaslui 26-17 Echipa lui Xavi Pascual se desprinde la nouă goluri.

Min.31 Dinamo - Vaslui 22-15 Kukic marchează pentru Dinamo primul gol al reprizei a doua!

A început a doua repriză!

Dinamo - Vaslui 21-15 după 30 de minute

Finalul primei reprize. Saeid a avut nouă intervenții în prima repriză, Acatrinei a marcat de cinci ori pentru oaspeți.

Min.29 Dinamo - Vaslui 21-15 Nicu Negru marchează după un contraatac fulgerător.

Min.28 Dinamo - Vaslui 19-15 Vali Ghionea e eliminat pentru două minute, Acatrinei valorifică aruncarea de la 7 metri.

Min.25 Dinamo - Vaslui 19-13 Ante Kuduz aruncă violent de la 9 metri.

Min.21 Dinamo - Vaslui 16-12 Xavi Pascual solicită TIME OUT, fanii gazdelor cântă neîncetat în sala din complexul Dinamo. Acustică infernală creată de cei 1000 de suporteri.

Min.15 Dinamo - Vaslui 12-6 Defensiva compactă a gazdelor începe să anuleze orice încercare de atac din partea oaspeților.

Min.10 Dinamo - Vaslui 9-4 Echipa din Ștefan cel Mare se desprinde pe tabelă. TIME OUT cerut de antrenorul oaspeților. Saeid a fost cel mai bun om al gazdelor. Portarul iranian de la Dinamo are și cetățenie română. În sala din Ștefan cel Mare e prezent la meci și Petre Cozma tatăl fostului pivot de la Dinamo și Veszprem, Marian Cozma.

VIDEO Gurbindo, gol din aeriană

Min.7 Dinamo - Vaslui 5-3 Gurbindo marchează din aeriană

Min.5 Dinamo - Vaslui 2-2 Sorhaindo, francezul campion olimpic și mondial, înscrie pe contraatac.

Min.2 Dinamo - Vaslui 0-2 Acatrinei înscrie pentru oaspeți.

Min.1 Dinamo - Vaslui 0-1 Rareș Păunică înscrie primul gol al meciului.

A început meciul din Sala Dinamo.

Mai jos echipele pe care mizează Xavi Pascual, respectiv Bogdan Pralea.

Buzău - CSM Constanța 33-41

Final de meci la Buzău.

A început repriza a doua!

Min. 5: Buzău - CSM Constanța 3-3! Mitrovic egalează și marchează al doilea gol din meci.

Min. 1: A început meciul!

Meci cu miză pentru constănțeni, care pot urca pe locul al doilea în clasament în cazul unei victorii. CSM Constanța ocupă locul al treilea, având 51 de puncte obținute în 22 de meciuri jucate și vine după o serie de cinci meciuri consecutive fără înfrângere.

De cealaltă parte, gazdele se află într-un moment mai puțin bun, având trei înfrângeri consecutive în ultimele meciuri și un singur meci câștigat în ultimele patru jucate pe teren propriu. Constănțenii sunt neînvinși în deplasare de pe 11 noiembrie, când au pierdut în fața lui Dinamo.

Buzău se află pe locul 9 în clasament cu 25 de puncte, la două puncte distanță de zona de baraj pentru retrogradare.

Dinamo București - Vaslui, LIVE de la 17:30

Dinamo va fi încoronată drept campioana din Liga Zimbrilor în meciul de pe teren propriu cu Vaslui. „Dulăii” vin după victoria de moral cu Kiel din deplasare, 32-31, după ce au fost eliminați din Champions League. Până la meciul cu Kiel de pe teren propriu, Dinamo suferise doar două înfrângeri în acest sezon, ambele în Champions League, cu PSG și Magdeburg, fiind neînvinsă în campionat.

Echipa lui Xavi Pascual se află pe primul loc în clasament având un avans de 11 puncte, înainte de disputarea meciului, față de Minaur Baia Mare, dar și două meciuri mai puțin decât băimăreni.

De cealaltă parte, Vaslui a avut un parcurs oscilant în ultimele etape, dar vine după victoria de pe teren propriu cu Buzău. Vasluienii au însă doar două victorii obținute în deplasări în acest sezon, dar sunt obligați să obțiină puncte pentru a ieși din zona de baraj.