Harry Kane Bayern Munchen Lazio Roma Thomas Tuchel Germania
Ionuț Stoica
Data publicarii: Miercuri 06 Martie 2024, 10:50
Data actualizarii: Miercuri 06 Martie 2024, 10:51
După ce turul a fost câștigat de Lazio, scor 1-0, cei de la Bayern Munchen au obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce au învins pe ”Allianz”, scor final 3-0.

În urma victoriei cu 3-0 împotriva celor de la Lazio, care a adus calificarea Bayern Munchen în sferturile Ligii Campionilor, Harry Kane a transmis un mesaj pentru antrenorul Thomas Tuchel. După ce turul fusese câștigat de Lazio cu scorul de 1-0, dubla lui Harry Kane și golul lui Thomas Muller au asigurat locul echipei din Bavaria în următoarea fază a competiției.

La finalul partidei, englezul s-a declarat mulțumit de rezultatul obținut și a subliniat importanța responsabilității jucătorilor de a obține victorii în fiecare competiție, în special în contextul plecării anunțate a lui Thomas Tuchel.

Tehnicianul german nu va mai fi antrenorul lui Bayern Munchen în stagiunea viitoare, iar echipa se află la momentul actual pe locul doi în Bundesliga, la 10 puncte distanță de liderul Bayer Leverkusen.

Mesajul lui Kane pentru antrenorul german

Este o situație neobișnuită (n.r. plecarea lui Thomas Tuchel). Ca jucători avem responsabilitatea de a obține fiecare victorie în fiecare competiție, pentru antrenor, dar și pentru club”, a spus Harry Kane, citat de jurnalistul Fabrizio Romano.

Mesajul lui Harry Kane reflectă determinarea echipei de a utiliza această victorie ca pe un punct de cotitură pentru restul sezonului și evidențiază responsabilitatea față de antrenor și club. Situația neobișnuită a plecării lui Thomas Tuchel adaugă un element de complexitate în parcursul echipei în competițiile viitoare.