Nemtii il lauda pe Marica: "Ii face concurenta lui Cacau"

Cacau Ciprian Marica VfB Stuttgart Germania
Data publicarii: Duminica 21 Martie 2010, 18:52
Data actualizarii: Duminica 21 Martie 2010, 18:56

Presa din Germania il lauda pe Marica pentru dubla care a adus victoria celor de la Stuttgart, 0-2 cu Hannover. "De pe banca de rezerva, a devenit omul meciului", au titrat cei d ela Times Deutschland.

Financial Times Deutschland scrie ca prestatiile  lui Marica si ale lui Cacau ingreuneaza misiunea antrenorului elvetian Christian Gross in alcatuirea compartimentului ofensiv: "Antrenorul nostru este pus intr-o situatie dificila. Dar important e ca formatia noastra marcheaza. Concurenta este buna pentru echipa. Ma bucur ca am inscris".

La randul sau, Cacau, marcator a sapte goluri in trei meciuri consecutive jucate dupa o suspendare a lui Marica, nu si-a ascuns dezamagirea pentru faptul ca, in intalnirea de sambata, Gross l-a introdus abia in repriza secunda: "Am fost dezamagit, insa respect decizia antrenorului".

Gross a justificat alegerea lui Marica, sambata, in primii 11 fotbalisti introdusi in joc, prin faptul ca, in meciul de miercuri, jucat la Barcelona, in Liga Campionilor, Cacau fusese titular: "Dupa Barcelona, aveam nevoie de un atacant proaspat, care sa poate fi agresiv in atac".

Mijlocasul gruparii svabe, Timo Gebhardt, s-a declarat incantat de evolutiile coechipierilor sai din atac: "E super! Cand nu joaca Marica, marcheaza Cacau. Iar cand Cacau nu joaca, marcheaza Marica".
Marica a jucat, sambata, cu ghete de culoare lila, Nike, model Mercurial Vapor Superfly II, in valoare de 375 euro, informeaza cotidianul Bild.
Ciprian Marica a inscris doua goluri pentru echipa VfB Stuttgart, sambata, in meciul de pe teren propriu cu Hannover '96, scor 2-0 (1-0), din etapa a XXVII-a a campionatului Germaniei. Marica a trimis mingea in poarta in minutele 36 si 54. In minutul 76, Marica a fost inlocuit cu germanul de origine braziliana, Cacau.