Serge Gnabry accidentare Bayern Munchen Nationala Germaniei Preussen Munster Germania
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 15:19
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 15:25

Atacantul campioanei dn Bundesliga și-a fracturat brațul în ultimul meci, jucat în Cupa Germaniei.

Atacantul german Serge Gnabry a devenit indisponibil timp de câteva săptămâni, după ce a suferit o fractură la braţ în meciul câştigat, marţi, de Bayern Munchen în primul tur al Cupei Germaniei la fotbal, a anunţat clubul bavarez, citat de DPA.

Gnabry s-a accidentat la meciul cu Preussen Munster (4-0), din liga a treia, după o coliziune cu portarul advers, Johannes Schenk. El a fost înlocuit câteva minute mai târziu.

Serge Gnabry, 22 de goluri în 43 de selecții, ratează și naționala Germaniei

''Serge va fi supus unei operaţii mâine (miercuri, n. red.) şi va lipsi câteva săptămâni. Este o pilulă amară, în special pentru el, dar şi pentru noi. El este un jucător important şi un mare caracter'', a declarat antrenorul Thomas Tuchel într-un comunicat, conform Agerpres.

Gnabry, 28 ani, cu 43 selecţii (22 goluri), va rata atât meciurile următoare ale lui Bayern, cât şi meciurile amicale ale naţionalei Germaniei cu Statele Unite şi Mexic de la mijlocul lunii octombrie.