Samuel Umtiti, internat la spital după ce a suferit o comoție cerebrală în timpul meciului

Samuel Umtiti Ligue 1 Lille Franta
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 09:20
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 09:22

Lille a jucat pe teren propriu cu Reims în a șasea etapă din Ligue 1, scor 1-2.

Oaspeții au marcat două goluri în patru minute prrin Daramy, în minutul 12, respectiv Nakamura în minutul 16. Gazdele au redus din diferență aproape de finalul meciului, în minutul 79, prin Andre. Meciul a fost marcat însă de un eveniment mai puțin plăcut, petrecut în minutul 34, când Samuel Umtiti a suferit o comoție cerebrală.

Samuel Umtiti a suferit o comoție cerebrală pe teren

Fundașul francez a suferit o comoție cerebrală în urma unui duel cu Junya Ito. Deși inițial a dus prima repriză până la final, Umtiti nu a trecut de protocol la pauză, astfel că a fost schimbat cu Alexsandro și trimis direct la spital, după ce a acuzat dureri de cap, scrie fcbarcelonanoticias.com

În comunicatul oficial s-a anunțat că jucătorul de 29 de ani a suferit un hematom în urma comoției cererbale și deși nu se află în pericol, va trebui să se supună mai multor examinări. După meci, Paulo Fonseca, antrenorul lui Lille a făcut câteva precizări în cazul lui Samuel Umtiti.

„Acum este la spital. Are un hematom. Nu știu mai multe dar nu va putea să joace în următorul meci”, a declarat Fonseca.

Samuel Umtiti a semnat cu Lille din postura de fotbalist liber de contract, după despărțirea de FC Barcelona. În acest sezon, fundașul care a luat titlul mondial alături de Franța în 2018, a jucat 4 meciuri alături de gruparea franceză.

Sursa foto: Twitter