kylian mbappe Didier Deschamps Franta PSG Franta
Data publicarii: Joi 24 August 2023, 10:07
Data actualizarii: Joi 24 August 2023, 10:06

Kylian Mbappe (24 de ani) a traversat o nouă vară tensionată la Paris Saint-Germain, însă lucrurile au revenit la normal între timp.

La începutul verii, înaintea cantonamentului celor de la PSG, Kylian Mbappe a fost exclus din lot. Șefii campioanei Franței s-au arătat foarte iritați de faptul că atacantul a refuzat propunerea de prelungire și erau convinși că jucătorul plănuiește să își ducă înțelegera la bun sfârșit cu PSG, iar ulterior să semneze cu Real Madrid.

Didier Deschamps: "L-aș fi convocat oricum pe Mbappe la naționala Franței"

Ulterior, cele două părți au ajuns la un acord. Mbappe a ratat primul meci din Ligue 1, cu Lorient (0-0), iar la următorul, cu Toulouse (1-1) a fost reprimit în lot. Presa franceză susține că relațiile dintre starul francez și conducere sunt mai bune acum, iar varianta prelungirii înțelegerii nu mai este exclus.

Întrebat ce ar fi făcut dacă Mbappe rămânea exclus din lotul lui PSG, Didier Deschamps a oferit un răspuns ferm. Selecționerul Franței susține că atacantul ar fi fost convocat oricum la echipa națională, având în vedere importanța sa.

"Situația a fost complicată, acum s-a normalizat și e foarte bine. Toată lumea câștigă din asta. Am discutat cu el, e ceva benefic și pentru naționala Franței, dar și pentru club și jucător.

Ce aș fi făcut dacă nu juca până în septembrie? L-aș fi convocat, cu siguranță. Ar fi trebuit să găsim cele mai bune soluții, iar Kylian ar fi fost cu noi, cu siguranță", a spus Didier Deschamps, într-un interviu pentru L'Equipe.

Franța va juca împotriva Irlandei, pe 7 septembrie, în preliminariile EURO 2024. Cinci zile mai târziu este programat amicalul cu Germania.

Mbappe a marcat pentru PSG la primul meci din acest sezon

PSG a încheiat la egalitate sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu formaţia FC Toulouse, în etapa a doua din Ligue 1. Mbappe a înscris golul parizienilor.

Luis Enrique nu a început meciul de la Toulouse cu cei doi jucători nou veniţi la antrenamente, Mbappe şi Dembele. Însă, în ciuda dominării pe care a exercitat-o, PSG nu a reuşit să marcheze.

Antrenorul campioanei Franţei a schimbat în minutul 51, când i-a introdus în teren pe Mbappe şi Dembele. Cei doi au avut ocazii, dar golul a venit din penalty, în minutul 62.

Mbappe a obţinut lovitura de pedeapsă şi a transformat-o, pentru 1-0. Gazdele au reuşit egalarea în minutul 87, tot din penalty, prin Zakaria Aboukhlal, şi meciul s-a încheiat 1-1.