„A trecut printr-o cumpănă mare!” Titularul de la FCSB care a fost la un pas de o accidentare gravă

FCSB Stefan Tarnovanu Fotbal intern
Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 19:48
Data actualizarii: Marti 20 Februarie 2024, 19:53

Unul dintre jucătorii de bază de la FCSB a fost la un pas de o accidentare serioasă în meciul cu Universitatea Cluj, scor 0-0.

Ștefan Târnovanu (23 de ani) a fost magistral în poarta FCSB-ului în duelul cu U Cluj, reușind să intervină în două rânduri la lovitura de pedeapsă executată de Dan Nistor, în minutul 16 al meciului.

În partea secundă, însă, portarul de națională a fost la un pas să se accidenteze după un contact dur cu Silaghi. Târnovanu a avut nevoie de îngrijiri medicale, dar a putut continua în cele din urmă partida.

„Mă bucur mult că nu s-a accidentat grav Târnovanu. Băiatul ăsta are oase atât de tari! Puteam vorbi acolo și de fractură. De roșu și de dublă fractură! N-are intenție se duce din inerție. E în cădere. Nu poți să îl acuzi pe Silaghi.

Dar a trecut printr-o cumpănă copilul ăsta aseară, Târnovanu, incredibilă! Piciorul în pământ, toată greutatea pe piciorul lui. A fost la un pas de o accidentare foarte, foarte gravă. Mă aștept ca el să aibă o ușoară entorsă, dar fiind adrenalina și în febra jocului să nu fi simțit.

Dar a trecut peste o mare cumpănă. Doamne ajută că n-a fost ceva mai grav. Și FCSB ar fi avut de suferit mult mai grav decât după nenorocirea cu Pantea.

Ai fi avut un portar în poartă în play-off (n.r. – Andrei Vlad), care n-a mai jucat de doi ani”, a spus Robert Niț, potrivit Fanatik.

U Cluj - FCSB, scor 0-0

Cea mai mare ocazie a meciului le-a aparținut gazdelor, care au ratat o lovitură de pedeapsă prin Dan Nistor, în minutul 16 al meciului.

În urma rezultatului de luni seară, FCSB a mai pus un punct între ea și Rapid (mărind diferența la șapte), ocupând primul loc în Superliga, cu 55 de puncte. De partea cealaltă, U Cluj a urcat pe opt, cu 34 de puncte.

Etapa următoare, FCSB va primi vizita lui FC Botoșani, duminică, de la ora 20:00, în timp ce U Cluj se va deplasa la Sfântu Gheorghe pentru meciul cu Sepsi, programat duminică, de la 14:00.