Rapid a obținut prima victorie în cantonamentul din Austria! Trupa lui Adi Mutu a învins-o pe MKS Cracovia

Rapid Adi Mutu MKS Cracovia Fotbal intern
Data publicarii: Vineri 01 Iulie 2022, 20:02
Data actualizarii: Vineri 01 Iulie 2022, 20:05

Rapid a revenit spectaculos în amicalul cu MKS Cracovia și s-a impus cu scorul de 2-1, în cel de-al doilea amical al verii, disputat în Austria.

Echipa antrenată de Adrian Mutu a reuşit prima victorie în stagiul de pregătire austriac.

Polonezii de la MKS Cracovia au deschis scorul în minutul 26, prin Florian Loshaj, însă rapidiştii au egalat în minutul 56, prin Ştefan Pănoiu şi au trecut la conducere în minutul 76, după golul marcat de Jakub Vojtus.

Ambele goluri au fost înscrise de jucători pe care antrenorul Adrian Mutu i-a introdus după pauză.

Rapid, o victorie și o înfrângere în cantonamentul din Austria

Rapid a utilizat următoarea formulă de echipă: Drăghia (min. 46 Moldovan) – Romario Moise, Albu (46 Dragoş Grigore), Junior Morais, Florin Ştefan (46 Paul Iacob) – Sefer (46 Pănoiu), Crepulja, Andrei Ciobanu, Kait, Rareş Ilie – Valentin Costache (46 Vojtus).

La MKS Cracovia au evoluat şi cei trei jucători români: Cornel Râpă, Virgil Ghiţă şi Sergiu Hanca. Sâmbătă, Rapid va disputa un amical în compania echipei austriece LASK Linz.

În primul amical disputat în Austria, Rapid a fost învinsă cu scorul de 2-3 de St. Polten din Austria. Golurile rapidiștilor au fost marcate de Florin Ștefan (37') și Ștefan Pănoiu (43').