FOTO ȘI VIDEO FCSB, demolată de un atacant din Ucraina! A ratat calificarea în UEFA Youth League

FCSB Ahmed Ekmekci Liga de Tineret UTA Arad Vadim Kyrychenko Fotbal intern
Data publicarii: Luni 15 Mai 2023, 14:17
Data actualizarii: Luni 15 Mai 2023, 15:01

Echipa de juniori a vicecampioanei a pierdut în semifinalele Ligii de Tineret, 1-1 și 0-3 cu UTA Arad.

FCSB a pierdut clar semifinala din Liga de Tineret, 1-1 și 0-3 cu UTA Arad, ratând astfel posibilitatea de a se califica în viitoarea ediție din UEFA Youth League.

După 1-1 în tur, arădenii au rezolvat problema calificării încă din prima repriză, având la pauză un avantaj de 3 goluri pe tabelă, informează FRF.

Vadim Kyrychenko și Ahmed Ekmekci au făcut show în UTA - FCSB 3-0

Atacantul ucrainean Vadim Kyrychenko a deschis scorul în minutul 6 al partidei, după ce șutul trimis de la marginea careului a fost ușor deviat de un adversar și l-a învins pe portarul Maxim.

Același Kyrychenko a dublat avantajul gazdelor în minutul 20 al primei reprize după ce, în primă fază, portarul FCSB-ului reușise să pareze șutul jucătorului arădean.

Scorul final a fost stabilit în minutul 40 al partidei, după ce golgheterul formației din Arad, Ahmed Ekmekci, l-a învins pe portarul celor de la FCSB cu un șut puternic din interiorul careului, reușind cel de-al 13-lea său gol în campionat pentru UTA.

UTA Arad – Universitatea Craiova este finala Ligii de Tineret

Finalele Ligii de Tineret se vor juca duminică, 28 mai, pe stadionul „Eugen Popescu” din Târgoviște, după următorul program:

Finala mică: Farul Constanța – FCSB, ora 12:00

Finala mare: UTA Arad – Universitatea Craiova, ora 14:00.

Foto și video: UTA Arad