EXCLUSIV Adrian Mutu, declarație tare. Câte goluri susține că ar fi avut la națională dacă juca mai mult alături de Hagi

Data publicarii: Duminica 12 Iunie 2022, 23:45
Data actualizarii: Duminica 12 Iunie 2022, 23:59

Meciul de retragere al lui Adrian Mutu, la Sports Festival | România - World Stars 3-3 (Mutu, Ganea (2) / Hasselbaink (2), Gilardino)

Adrian Mutu a trăit intens meciul de retragere transmis duminică seara de Pro Arena și VOYO. A recunoscut că a avut emoții, dar a și reușit să pună la punct alături de organizatorii de la Sports Festival o confruntare de vis.

S-a terminat 3-3, iar Adi rămâne și cu reușita din prima repriză, când a egalat, 1-1, din pasa genială dată de Gheorghe Hagi. "Regele" a fost antrenorul României, dar a și jucat aproape toată prima repriză.

Adrian Mutu, declarație puternică

"A fost golul așa cum trebuia să fie, dacă prindeam mai multe meciuri alături de Gică, probabil aveam 80 de goluri la națională", a spus Adrian Mutu, în dialogul avut cu Ioana Cosma, la finalul partidei la care au asistat peste 20.000 de spectatori.

Adrian Mutu și Gică Hagi se află pe primul loc în topul marcatorilor la națională, cu 35 de reușite. Piteșteanul și actualul antrenor de la Farul au fost colegi în națională la Euro 2000, când Hagi avea 35 de ani, iar Adrian Mutu avea 21 de ani.

Mutu și Chivu (20 de ani) erau cei mai tineri componenți ai lotului selecționat de Emerich Ienei.