"Tunarii" merg ceas si in Cupa Ligii: Blackburn 2-3 Arsenal

Data publicarii: Marti 18 Decembrie 2007, 21:46
Data actualizarii: Marti 18 Decembrie 2007, 21:46
PUSTII LUI WENGER FAC LEGEA IN ANGLIA

Lider in Premier League, Arsenal a batut Chelsea cu 1-0 in ultima etapa, iar miercuri seara s-a calificat in semifinalele Cupei Ligii Angliei. "Tunarii" s-au chinuit insa in fata celor de la Blackburn Rovers, pe care i-au batut cu 3-2 dupa prelungiri. Pustii lui Wenger au condus cu 2-0 dupa golurile lui Diaby (6') si Eduardo da Silva (29), insa Rovers au revenit printr-o dubla a lui Santa Cruz (43' si 60').

Arsenal a ramas in zece dupa eliminarea lui Denilson, insa Eduardo da Silva le-a adus victoria baietilor lui Arsene Wenger, prin golul marcat in prelungiri.

Dupa ce au pierdut ultima finala jucata pe Millenium Stadium din Cardiff, 1-2 in fata celor de la Chelsea, "tunarii" vor neaparat sa ia trofeul in acest sezon.

Min 6: GOL Arsenal! "Tunarii" lovesc din nou. Diaby deschide scorul cu un sut puternic din interiorul careului.

MIn 29: GOL Asenal! Eduardo da Silva profita de o greseala a fundasilor lui Blackburn si majoreaza scorul.

Min 43: GOL Blackburn! Roque Santa Cruz isi readuce echipa in joc cu o finalizare spectaculoasa!

Min 60:  GOL Blackburn! Santa Cruz reuseste dubla si egaleaza pentru Blackburn.

Min 104: GOL Arsenal! Da Silva marcheaza din nou si Arsenal conduce cu 3-2!