VIDEO Preliminarii Euro 2024: Franța pur și simplu strălucește, dar există și meciuri în care Kylian Mbappe NU dă gol + Ungaria, lider neînvins în grupă

preliminarii euro 2024 kylian mbappe nationala frantei Nationala Ungariei Risto Radunovic Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 08 Septembrie 2023, 08:26
Data actualizarii: Vineri 08 Septembrie 2023, 08:34

Naționala României urmează să joace și ea în preliminarii, sâmbătă cu Israel, apoi marți cu Kosovo.

Franţa, Olanda şi Danemarca au obţinut victorii fără emoţii, joi, în preliminariile EURO 2024 la fotbal.

Franţa a dispus de Irlanda cu 2-0, prin golurile marcate de Aurelien Tchouameni şi Marcus Thuram.

Kylian Mbappe, integralist, nu a mai marcat de această dată la națională, dar ”cocoșii” stau liniștiți pe primul loc, cu 5 victorii din tot atâtea meciuri și fără vreun gol primit!

Olanda a învins Grecia la scor de forfait, 3-0, prin reuşitele lui Marten De Roon, Cody Gakpo şi Wout Weghorst.

Risto Radunovic de la FCSB, integralist în Lituania - Muntenegru 2-2

Danemarca a surclasat San Marino cu 4-0, în timp ce Polonia a trecut greu de Feroe, cu 2-0, prin dubla lui Lewandowski, în ultimele 20 de minute ale partidei.

Serbia a pierdut acasă în faţa Ungariei, cu scorul de 1-2.

Fundaşul Risto Radunovic (FCSB) a fost integralist în naţionala Muntenegrului, care a remizat în deplasare cu Lituania, 2-2.

Mijlocaşul Jasmin Kurtic (Universitatea Craiova) a evoluat din minutul 74 în selecţionata Sloveniei, victorioasă cu 4-2 în faţa Irlandei de Nord.

Rezultatele de joi din preliminariile Euro 2024

Grupa B

Franţa - Irlanda 2-0

Au marcat: Aurelien Tchouameni 19, Marcus Thuram 48.

Olanda - Grecia 3-0

Au marcat: Marten De Roon 17, Cody Gakpo 31, Wout Weghorst 39.

Cehia - Albania 1-1

Au marcat: Vaclav Cerny 56, respectiv Nedim Bajrami 66.

Polonia - Insulele Feroe 2-0

Au marcat: Robert Lewandowski 73 - penalty, 83.

Lituania - Muntenegru 2-2

Au marcat: Gytis Paulauskas 71, Fedor Cernych 90+4, respectiv Nikola Krstovic 78, Stefan Savic 89.

Serbia - Ungaria 1-2

Au marcat: Attila Szalai (autogol) 10, respectiv Barnabas Varga 34, Willi Orban 36.

Danemarca - San Marino 4-0

Au marcat: Pierre-Emile Hojbjerg 26, Joakim Maehle 28, Jonas Wind 40, Yussuf Poulsen 90+3.

Slovenia - Irlanda de Nord 4-2

Au marcat: Andraz Sporar 3, 56, Petar Stojanovic 17, Benjamin Sesko 42, respectiv Isaac Price 7, Jonny Evans 53.

* Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul final al EURO 2024, care va avea loc în Germania.